Dünya'nın en büyük otomobil üreticisi unvanının sahibi, artık Volkswagen Grubu değil! İşte tahtın yeni sahibi...

Artık Volkswagen Grubu Dünya'nın En Büyük Otomobil Değil!

Geçtiğimiz birkaç senedir Dünya'nın en büyük otomobil üreticisi unvanı Volkswagen Grubu tarafından taşınmaktaydı ancak görünene göre, günümüzde yaşanan - özellikle dizel konusunda - meseleler üreticinin tahtını kaybetmesine kapı aralamış vaziyette. Dünya'nın yeni en büyük otomobil üreticisi ise Renault-Nissan-Mitsubishi.
 

Görünmeyen Kahraman: Mitsubishi

Bu başarının belki de en önemli ismi, muhtemelen şu anda en zayıf otomobil markalarından biri olarak düşünülen Mitsubishi. Renault ve Nissan kendi başlarına pek çok araç satıyor olsalar da (2017'de dünya genelinde 3.76 milyon ve 5.82 milyon) bu miktar, Volkswagen grubunun yanına yaklaşmak için yeterli olmuyor. Volkswagen, Porsche, Audi, Skoda ve Seat birliği, 2017 seneninde toplam 10.53 milyon araç satmayı muvaffak olmuş vaziyette.
 
Bu noktada da devreye, genel olarak modellerinin büyük bir heyecan yaratmadığı söylenebilecek olan Mitsubishi giriyor. Mitsubishi, 2017 seneninde 1.03 milyon araç satmayı muvaffak olarak, RNM birliğinin toplamda 10.61 milyon satışa erişmesini sağladı ve bu da unvanın yeni sahibini RNM yaptı.
 
Nissan'ın 2016 seneninde Mitsubishi'nin kontrol payını satın alması alakanç bir yatırım gibi gözükilometreüştü ancak görünene göre bu ortaklık şimdiden meyvesini vermeye başlamış vaziyette. RNM, yaptıkları ortaklıklar ile giderlerini azaltırken satışlarını da arttırmayı muvaffak oldu ve şu andaki hedef 2022 seneye kadar 14 milyon araç satımı ve 12 milyar dolar tasarruf hudutlarına erişmek olarak gözüküyor...