Ericsson iş birliğinde Küçükyalı'daki Turkcell Genel Müdürlük Binası'nda "Akıllı Otopark Projesi" hayata geçirildi.

Akıllı Otopark Dönemi Başlıyor!

Turkcell, nesnelerin internet üzerinden haberleşmesine yönelik sürdürdüğü Dar Bant Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisinde ilk adımı attı. Küçükyalı'daki Turkcell Genel Müdürlük Binası'nda, Ericsson ile beraber tasarlanan 'Akıllı Otopark Projesi' projesi hayata geçirildi. Uygulama, Türkiye ve dünyada bu alanda kullanıcı tecrübesi sunulan ilk sistem olma özeliğine sahip. Akıllı Otopark, iOS ve Android akıllı terminaller ile kullanıcıların otopark yer vaziyeti kontrolü, park yeri rezervasyonu, otopark giriş, park yeri konum kaydı, çıkış ve uygulama üzerinden mobil ödeme gibi işlemleri gerçilave ediştirebiliyor. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar araçlarından inmeden veya ödeme noktasına gitmeden çok hızlı bir şekilde otopark alanlarına giriş-çıkış yapabiliyor. Uygulamayla kullanıcılar, araçlarını park yaptıkları yeri anımsamak zorunda da kalmıyor.
 
 
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Dar Bant-Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisi konusunda yürüttüğümüz çalışmalara tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi hız kesmeden devam ediyoruz. Son olarak Genel Müdürlük binamız otoparklarında hayata geçirdiğimiz "Turkcell Akıllı Otopark" aracılığı ile çalışanlarımız ve konuklarımız Genel Müdürlük binamızdaki otoparkların vaziyetini anlık gözlemleyebiliyor, otoparka gelmeden önce kendilerine park yeri rezerve edebiliyor. Çözümün ticari uygulamasında söz ettiğimiz bu özelliklerin yanı sıra kullanıcılar araçlarından inmeden otoparka giriş ve çıkışlarında Turkcell Paycell ile ödeme yapabilecek. Ericsson ile iş birliği içinde tamamiyle Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu yerli çözümü ülkemizde yaygınlaştırmak ve benzeri örnekleri çoğaltmayı amaçlıyoruz."

Hedef teknoloji ihracatı

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ralf Pichler, "Dar Bant-Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisini kullanarak, Turkcell ve Ericsson mühendisleri tarafından ortak gerçilave ediştirilen "Turkcell Akıllı Otopark" çözümünü uçtan uca gerçilave ediştirmenin gururunu yaşıyoruz. Türkiye'de Nesnelerin İnterneti alanında Türk mühendislerimiz ve mahalli iş birliklerimiz aracılığı ile birçok proje üzerinde çalışıyoruz. Bu projeler ile birlikte yerel iş birliklerimizi Ericsson ekosisteminin bir parçası haline getirerek yerelden-globale teknoloji ihracatı yaratma hedefimizde önemli bir mertebeyi daha başarılı ile bitirdik."

Ödemeler Paycell üzerinden

Turkcell ve Ericsson Türkiye AR&GE mühendisleri tarafından geliştirilen Akıllı Otopark Projesi'nde, 4.5G ağı üzerinden sensörler aracılığıyla iletişim kuruluyor. Projede, Turkcell'in mobil ödeme platformu Paycell kullanılıyor. Otopark meselesi olan kalabalık şehirlerde kullanılacak bu yeni teknoloji sayesinde hızla iletişim kuran sensörler ile otoparklarda önceden yer rezerve edilerek vakitten ve yakıttan tasarruf sağlanabiliyor. Dar Bant Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisi, mevcut 4.5G altyapısı kullanarak, geniş kapsama, düşük güç tüketimi sunuyor. Birçok sektörde yenilikçi çözümün önünü açacak olan bu teknoloji ile tarımdan erişime, çsafhadan eğitime sayısız alanda hayata katkı sağlayacak çözümler üretilmesi amaçlanıyor.