5 dakikada şarj olup 480 kilometre götüren yakıt pili! Erzurum'da Atatürk Üniversitesinde bir öğretim üyesi, geliştirdiği nanomalzemeler aracılığıyla elektrikle çalışan araçlarda 5 dakikalık dolumla şarj olup takriben 480 kilometre yol gitmeyi sağlayan yakıt pili üretmeyi muvaffak oldu.

5 Dakika Şarjla 480 KM !

AA
 
Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler aracılığıyla elektrikle çalışan araçlarda 5 dakikalık dolumla şarj olup yaklaşık 480 kilometre yol gitmeyi sağlayan ve lityum bataryalı araçlara da rakip olacak yakıt pili üretti.
 
Üniversitenin Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan ve yakıt pilleri üzerine 16 senedir ilmi çalışma yapan Doç. Dr. Yurtcan, bu alanda önemli başarılara imzaladı.
 
Elektrikle çalışan araçlardaki lityum bataryaya rakip olacak yakıt pili alanındaki çalışmasıyla geçen sene Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü (GEBIP) alan Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler sayesinde elektrikle çalışan otomobillerde 5 dakikalık dolumla şarj olan yakıt pili üretmeyi muvaffak oldu.
 
Elektrikli araçlarda lityum bataryalar yerine kullanılabilmesi itibariyle önem arz eden ve 5 dakikada şarj olan yakıt pillerinin takılacağı araçlar, 480 kilometre yol kat edebilecek.
 
Çaşama arkadaşı olan yakıt pili, bu özelliği dolayısıyla elektrikli araçlarda kullanılan ve 30 dakika ile 12 saat arasında dolup 240 kilometre gitmeyi sağlayan lityum bataryalara rakip olacak.
 
Yurtcan, Birleşmiş Milletler (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER) "11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Beynelmilel Günü" dolayısıyla ANADOLU AJANSI muhabirine yaptığı açıklamada, bilimsel çalışmalarını daha çok yakıt pilleri üzerinde yaptığını ve bunlar için nanomalzeme geliştirdiğini söyledi.
 
Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, elektrikli otomobillerde yakıt pilli veyahut lityum bataryalı olmak üzere iki sistem kullanıldığını dile getirerek, bu sistemler arasındaki farkı şöyle anlattı:
 
"Lityum bataryaların şarj süresi 30 dakika ila 12 saat ve oldukça yüksek, ayrı olarak bir şarjla yaklaşık 240 kilometrelik yol gidiliyor. Bizim ürettiğimiz yakıt pillerinde ise 5 dakikalık dolumla yaklaşık 480 kilometre yol gidilebiliyor. Yakıt piline hidrojeni beslediğimizde hidrojenin dolumu yaklaşık 5 dakika sürüyor. Başka bir deyişle içten yanmalı motorun deposu ne kadar sürede doluyorsa yakıt pilli araçlarda da o şekilde doluyor."
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖDÜL ALDI
 
Üniversitelerde bu konularda daha değişik çalışmalar yapıldığını anlatan Yurtcan, yakıt pili çalışmalarıyla 2017 TÜBA GEBİP ödülünü CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldığını söyledi.
 
Doç. Dr. Yurtcan, söz konusu ilmi çalışmaları devletin desteklediğini ve önemsediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Kalkınma Bakanlığı yakıt pili ile ilgili alt yapıyı oluşturmak için proje çağrısına çıktı. Nano teknolojide en çok dikkat etmemiz şart olan sıhhat, enerji ve savunma endüstri. Biz enerji ayağındayız. Şu an dünyada yüzde 75 oranında fosil yakıt bazlı enerji kullanımı var. Dolayısıyla biz yakıt pilleriyle hidrojeni kullanarak çsafhasal olarak çok temiz ve yalnızca su buharının çıktığı bir sistemle elektrik ele geçirmiş olacağız. Bu hidrojeni de alternatif kaynaklardan ele geçirdiğimizde daha çok temiz ve çsafha arkadaşı teknolojiyle elektrik üretimi gerçilave ediştireceğiz."