Son yıllarda sinema izleyicisine hizmet vermeye başlayan Sinemia 'da kullanıcı şikayetleri bitmiyor.

Sinemia 'da Kullanıcı Şikayetleri Artıyor ; Dikkat !

Sinemia 'da Kullanıcı Şikayetleri Artıyor ; Dikkat !
 

 

Son olarak yaşadıklarını anlatan kullanıcı şunları söylüyor; ''Ben şubat ayında 24 ay sınırsız üye oldum 39,99 tl fiyatından ancak eylül ayında fiyatı 29,99 tl ye düşmüş . Ben daha önce üye olduğum için ve güvendiğim için kendimi kandırılmış hissediyorum. Ne firma zengin olur ne ben fakir olurum bu parayla ancak kandırılmayı hazmedemiyorum. Arada ki farkı talep ettiğim de ise kampanya dönemleri farklılık gösterebilir diyorlar kampanya eski üyeleri ezmeye yönelik mi ? '' dedi.

 
Kullanıcıların diğer problemleri ise sikayetvar.com'dan aldığımız bilgilere göre şu şekilde;
 
 
 
1-Sinemia Üyeliğimi İptal Ettiğim Halde Çekim Yapmış! Sinemia üyeliğimi iptal etmiş olmama rağmen 2 aylık çekim yapmış, canlı desteğe yazdığımda üyeliğimin iptalini ve iade talebimi üyeliğinizi iptal ettik diyerek geçiştirmeye çalıştı. Sonrasında ise iade istediğimi belirttiğimde ısrarla iptal işlemimi görüntülemediğini anlattı, yani ben iptal etmemişim ve ben de ısrarla iptal ettiğimi anlatmama rağmen müşteri desteğinden S*** Bey durumu anlamadı, anlamamızlıktan geldi ve en son görüşmeyi ben talep etmeden kendiliğinden sonlandırdı.
 
 
 
2- Sinemia ana sayfasında paketler 1/6/12/24 aylık üyelik olarak ifade ediliyor. Haliyle tüketici olarak 1 aylık paket alırsam bedel bu, 6 aylık paket alırsam (yani daha uzun taahhüt edersem) fiyat şu, (nispeten 1 aylığa göre biraz düşük oluyor) 12 aylık alırsam (demek ki 12 ay kullanacağım) fiyatı 1 aylığa ve 6 aylığa göre daha da düşük oluyor, mantık olarak öyle olması gerekir çünkü taahhüt süresi uzuyor, 12 ay kalacağım diyorsunuz. Yok hayır böyle değil mantık. Tüketiciyi bir güzel bu sayfada kandırıp işlemi yaptırıp arkanızdan mesafeli satış sözleşmesi gönderdim orada yazıyor otomatik yenilenir diyor. Arkadaş ben niye 1 aylık daha pahalı paketi alayım bu durumda? Madem haberim yokken otomatik yenileceksin, haber de vermeyeceksin. Bilet hakkım var haberim yok. Satın alma işlemini yapmadan önce otomatik yenilemeyi nerede kabul ediyorum? Bu sözleşmenin arkadan gönderiliyor olması, satın alırken diğer e -ticaret sitelerinde olduğu gibi sözleşmeyi onaylıyor musun seçeneğini koymamış olmanız bu işlemin doğru olduğunu mu gösterir? Asla.
 
3- Sinemia Her Ay Hesabımdan 6 Aylık Ücret Çekiyor. Sinemia her ay hesabımdan 6 aylık ücret çekiyor. Aylık üyelik ücretim 20.99 iken çekilen ücret 125.94. 2018 Yılı ocak ayında 6 aylık üyelik almıştım. Haziran ayında üyeliğim bitince Temmuz ayında hesabımdan tek seferde 125.94 çekildi. Otomatik olarak 6 ay daha uzatıldığını düşünerek önemsemedim. Ardından Ağustos ayında da aynı şekilde ücret çekildi. Kendileriyle iletişime zaten geçemiyorum çünkü bir telefon numaraları yok. Web sitelerine girip destek sayfasından görevli birileri ile bilgisayar üzerinden yazışabiliyorsunuz sadece. Mesaj attığınız zaman da ortalama 10 dakika sonra cevap veriyorlar. Derdimi anlatmam yaklaşık olarak 3-4 saat sürdü bu hızdaki yazışmada. 10 Ağustos tarihinde kendilerine şikayetimi yazdım. Bu ay ekstra çekilen ücretin geri yatırılmasını ve hesabımın Temmuz ayından itibaren ücretini ödediğim şekilde bir sonraki ocak ayına kadar 6 ay daha uzatılmasını istedim. Bana doğru düzgün bir cevap vermediler. En son yetkili birisiyle konuşup bana ulaşacaklarını söylediler. Bugün (31 Ağustos) hala bana bir dönüş yapılmadı. Mesaj attığımda da yine en kısa sürede dönüş yapılacağını söylediler. Üyelik sürem hala Eylül ayında bitiyor gözüküyor. Eylül ayında tekrar hesabımdan aynı ücreti çekmeye çalışacaklar. Hesabımdaki kredi kartını sanal kart ile değiştirip limitini sıfırladığım için başaramayacaklar. Ama yaptıklarını yanlarına bırakmayacağım. Paramı son kuruşuna kadar geri alacağım.