Uzmanlar, insan hayatının vazgeçilmez araçları olan elektronik aletlerin yaydığı ışınımın sıhhati negatif yönde etkilediğini söyledi. Doç. Dr. Ayşegül Yılmaz, en çok manyetik dalgaları saç kurutma makinesi ve ütünün yaydığını vurgulayarak; bu aletleri kullanırken çabuk olunmasını istedi.

En Çok Radyasyon Yayan Cihazlar; Mutlaka Okuyun !

 
Elektronik aletlerin sıhhate tesirleri ile ilgili bir açıklama yapan Doç. Dr. Ayşegül Yılmaz, laptop bilgisayarların katiyen dizüstüne konmaması gerektiğini belirtti. En çok manyetik dalgaları saç kurutma makinesi ve ütünün yaydığını vurgulayan Yılmaz, bu aletleri kullanırken çabuk olunmasını istedi. Yatak odalarında televizyon, bilgisayar veyahut cep telefonu bulunmasının sıhhate zarar veren olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Havayı iyonize eden elektromanyetik alan yüzünden çoğu vakit bir koku ile idrak ettiğimiz ancak gözle göremediğimiz elektrik yüklü parçalar havada asılı kalırlar. Saatlerce havalandırsanız dahi tam olarak ortamdan süpürülmezler, her soluk aldığınızda ciğerlerinize bu parçaları çekiyorsunuz demektir. Elinizin hemen altındaki klavye ve mouse ise her hareketinizde elektrik sinyalleri gönderir. Kesinlikle kablolu mouse kullanınız. Aynı şekilde uzun süreli klavye ve mouse kullanımı ne yazık ki bilekleri ve eli deforme eder. Eklem rahatsızlıklarına yol açabilir" diye konuştu.  
 
 
 
 Lazer baskı yapan yazıcıların çalışmaları esnasında ozon gazı ürettiğine de dikkat çeken Yılmaz, ikazlarına şöyle devam etti:"Uzmanlar kanser ve bağışıklık sistemi hastalıklarının manyetik alanın zayıflattığı bünyelerde oluştuğunu söylüyorlar. Şayet bütçeniz yetiyorsa LCD dediğimiz ince ekranlardan alın. Bunun ışınım düzeyi daha düşük. Bilgisayar kasanızı bedeninizden uzak tutun. Kabloları mümkün olduğunca uzun tutarak çmerhalenizdeki boş alanı uzatın. Bilgisayar masanızı metal aksamdan değil, ahşap ve elektrik yükü tutmayacak şekilde oluşturun. Bilgisayarınızın bağlı olduğu prizi kesinlikle topraklı yaptırın."  

  

  BİLGİSAYAR BAŞINDAKİ TEHLİKE  

  Bilgisayarda oynanan oyunların insan bedenine zararlarından söz eden Yılmaz, "Günde birkaç saatten fazla keyif, oyun ve web gibi zaruri olmayan aktiviteler için bilgisayar karşısında zaman harcamayın. Bilinen tüm elektronik aletlerde elektromanyetik alanı yakalama yetenekleri yüzünden özellikle ametist kristalleri kullanmanızı ve bilgisayarınızın yakınına koyun. Bu ametist kristalleri belli aralıklarla deniz suyuyla topraklandıklarında elektrik yükleri sıfırlanarak, şart olan savunma alanını sağlamaya devam ederler" dedi.  

  

  "KULAKLIK KULLANIN"  

  Yapılan araştırmalara göre 20 dakika süresince cep telefonu ile kesintisiz konuşanların beyin kontrolünden geçmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Nitekim telefon ile konuşurken hududu aştığınızda hep başınız ağrır. Unutmayın ki, konuşurken de telefonun patlama gibi bir tehlikesi vardır. Mutlaka kulaklık kullanın. Telsiz telefonlarda da benzer tehlikeler mevcut. Hane telefonunuz telsizse değiştirin, kablolu alın. Çamaşır ve bulaşık makineleri çalışırken yanında durmayın. Çünkü çok manyetik alan yayarlar. Özellikle çamaşır makinesinin çamaşırları döndürme mertebesinde hemen uzaklaşın" ikazında bulundu.