Bakanlık açıkladı! Yarım milyarlık vurgun

Çiftlik Bank sona mı yaklaşıyor ? Savcılıktan son karar bekleniyor !!!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, halktan yüksek kazanç vaadiyle para toplayan Çiftlikbank isimli oyunun ‘nitelikli dolandırıcılık’ olduğunu açıkladı. Çiftlikbank hakkındaki soruşturmanın sonuçlandığını söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Savcılığa suç ilanı yapıldı. Raporlar MASAK’a da gönderildi” diye konuştu.
 
Çiftlikbank isimli oyun üzerinden yüksek gelir vaat ederek halktan para toplanmasına ait yakıntılar üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı önce inceleme, hemen peşinden tahkikat başlatmıştı. Bakanlık müfettişleri soruşturmayı bitirdi. Çiftlikbank üzerinden yapılan vurgunun “nitelikli dolandırıcılık” olduğuna karar verildi. Bakanlık, müfettiş raporu üzerine savcılığa suç ilanında bulundu, web sitesinin de kapatılması öneri edildi.
 

SAVCILIĞA SUÇ İLANI

Kamuoyunun uzun süredir beklediği konuya ilişkin bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Soruşturma bitti. Çiftlikbank’la alakalı müfettişlerimiz raporlarını bitirdi ve savcılığa suç ilanında bulundu. Müfettişlerimiz raporların bir örneğini incelemesi için MASAK’a, diğer suretini de savcılığa gönderdi. Biz bakanlık olarak incelemelerimizi bitirdik, ihtiyaç duyulan yerlere de suç ilanında bulunduk” dedi.
 

Yarım milyarlık vurgun yapıldı

 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, sanal oyun olan ve internet üzerinden gelir vaat eden Çiftlikbank’ın legal olup olmadığı ile ilgili müracaatlar üzerine 29 Kasım 2017’de inceleme başlatmıştı. İnceleme sürerken SPK raporuyla Çiftlikbank tarafından yüksek gelir vaadiyle piyasadan yarım milyar lira toplandığı ortaya çıkmıştı. Yeniden sistemin “Bank” ifadesini kullanması, Bankacılık Yasayı’na ters bulunmuş ve Reklam Heyeti, 3 ay süreyle tedbiren durdurma cezası vermişti.
Yeni Şafak