Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çiftlik Bank tarafından yapılan büyük dolandırıcılık ile ilgili bir takım izahlar yaptı.

Çiftlik Bank İzahı: Biz 3 Ay Önce Uyarmıştık!

Geçtiğimiz hafta ülke olarak son yıllarda yaşadığımız en büyük dolandırıcılığa şahit olmuştuk. Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın milyonlarca TL’yi çalarak kaçması, ülkemizde binlerce insanı mağdur bırakmıştı. Bu olayların ardından bir açıklama yapmaktan kaçınan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sonunda Çiftlik Bank konusunda izah yaptı.
 
Ocak ayında biz ‘Çiftlik Bank’ta yurttaşlar kandırılıyor’ diye savcılığa dilekçe vermişiz” diyen Fakıbaba, insanları evvelce uyardıklarını söyledi. Kimi incelemeler yapmak için Turhal kazasına gelen Fakıbaba, milletvekilleri ile birlikte Turhal kazasına bağlı Tatlıcak köyünde “Beraber İmalat Modeli” dahilinde yurttaşlarla buluştu. Köy okulunun bahçesinde tertip eden programda Çiftlik Bank’a da değinen Fakıbaba, bir müddettir ülkenin gündemini meşgul eden bu dolandırıcılık ile ilgili şu yanıtları verdi:
 
Çiftlik Bank önünde sadece çiftlik olduğu için millet zannediyor ki; Tarım Bakanlığı ile ilgisi var. Çiftlik Bank’ın Tarım Bakanlığı ile ne bir ilgisi var ne bir desturu var, ne de verdiği bir hibe var. Bu söylentiler bütünüyle yanlış. Ve ocak ayında biz Çiftlik Bank’ta yurttaşlar kandırılıyor diye Tarım Bakanlığı olarak savcılığa dilekçe vermişiz. Müşteki olarak, yurttaş olarak. Ancak tek bir şey var. Açılışa çağrı etmişler, genel olarak her açılışta biz deriz ki; ‘İşimiz yoğun olduğu için katılamadık’ diye bir telgrafımız olmuş. Sonradan yurttaşlarımızın kandırıldığını anladığımız o an, Ocak ayında biz kendimiz savcılığa yakıntı etmişiz.”
 
Fakıbaba, bu açıklamalarıyla Çiftlik Bank dolandırıcılığı konusunda hiçbir alakalarının olmadığını açıkladı. Devletin Mehmet Aydın ve Çiftlik Bank ile neler yapacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.