Cep telefonları, akıllı telefonlara dönüşmesinin hemen peşinden kullanıcıların hayatında gittikçe daha fazla yer kaplıyor. Ancak bir tür bağımlılık halini alan cep telefonları, türlü hastalık rizikolarını de beraberinde getiriyor. İşte bunlara birkaç örnek:

Cep Telefonumuzla Birlikte Gelen Hastalıklar nelerdir ? Önemli !!!!

NOMOFOBİ: Telefonunuzu kaybetme veyahut pilinizin bitme kaygısını sürekli yaşıyorsanız nomofobi isimli hastalığa yakalanma rizikonuz yüksek. Bilim insanları nomofobiyi çağdaş çağın yeni hastalığı olarak tanımlıyor. Kişiyi strese sevk eden bu hastalık bir tür bağımlılık belirtisi olarak da kabul ediliyor. 
 
HAYALET TELEFON BELİRTİSİ: Kimi kullanıcılar ceplerindeki telefonunun çalmadığı hâlde titrediğini hissettiklerini söylüyor. Uzmanlar hastalık olarak nitelendirdikleri bu vaziyete "hayalet telefon belirtisi" ismini veriyor. Sıhhat uzmanları bu vaziyeti bir tür bağımlılık olarak nitelendiriyor. 
 
 TEKSTONİK: SMS BAĞIMLILIĞI: Elinden akıllı telefonları düşürmeyen ve ayda binlerce SMS gönderen ergenlik çağındaki gençlerde görülen bu rahatsızlık sebebiyle, daha önce yaşlılarda sık rastlanan tendinit rahatsızlığı gençlerde de yaygınlaşmaya başladı. Tendinit, omuz ve kolların zorlamasıyla gelişen tendon incelmesinden kaynaklanıyor. 
 
 GÖZ KURULUĞU: Ekrana göz kırpmadan sürekli bakmak günlük hayatta rahatsızlık veren "göz kuruluğu belirtinine" yol açıyor. Önlem alınmadığı takdirde göz kuruluğu sürekli yaşanan bir meseleye dönüşüyor. 
 
 3D UYGULAMASI HASTALIĞI: Akıllı telefonlardaki 3D uygulamalara olan bağımlılık, baş dönmesi, mide bulantısı, göz problemleri ve bayılma gibi ciddi meselelere yol açabiliyor. Bu rahatsızlığa "Siber hastalık" isimi da veriliyor. 
 
 BEYİN TÜMÖRÜ: Birçok sıhhat uzmanı uyku bozuklukları ve beyin tümörünün de cep telefonu kullanmaya bağlı olarak gelişebileceğini söylüyor. Tümü cep telefonu kullanıcısı tarafından engellenebilecek bu hastalıkları önlemenin tek yolu kontrollü telefon kullanımından geçiyor.