Volvo, Elektrikli Araç Markası Polestar ile Tesla'ya Rakip Oldu

Tesla'nın Düşmanları Çoğalıyor:  Polestar

Polestar markasını 2 sene önce satın alan İsveçli Volvo, yüksek performanslı elektrikli araç üreteceğini açıkladı. İlk prototip olan Polestar 1'i tanıtan Volvo, Tesla'veyahut rakip olacak.

 
Volvo, 2019 yılında iki yeni elektrikli araba modelle geleceği piyasada kökten bir hamleye imzalayarak alt kuruluşu Polestar markasıyla yüksek performans elektrikli otomobil üretmeye başlayacağını duyurdu. Bu doğrultuda şirketin tasarım mühendisi Thomas Ingenlath ve üst düzey yöneticisi Jonathan Goodman, alınan kararla Volvo'dan Polestar'a kaydırıldı. Ingenlath yeni şirkette CEO unvanıyla, Jonathan Goodman ise COO başka bir deyişle operasyon dolaysızörü olarak çalışacak.

80 BİN ARAÇ ÜRETİLECEK

2015 seneninde satın alınan ve 15 çalışana sahip olan Polestar'ın personel sayısı bugün itibarıyla 110 kişiye çıkarılırken, Thomas Ingenlath uzun vadede 80 bin araç üretileceğini açıkladı. İlk prototip Polestar 1 ise Çin'in Şangay şehrinden tanıtıldı.

 

 

POLESTAR 1'İN ÖZELLİKLERİ BELLİ OLDU

Polestar ile yüksek performanslı elektrikli araç üretecek olan Volvo, bu alandaki Tesla hakimiyetini kırmaya niyetli görünüyor. Hibrid coupe olan Polestar 1 tam 600 beygirgücü ve 737 tork değerine sahip ve erimi de 150 kilometre. Bu rakam, piyasadaki tüm hibridler arasında en uzun sürüş erimi olarak dikkati çekiyor.

Tamamı karbon fiberle güçlendirilmiş polimer tasarımıyla 230 kilo ağırlıktan kurtulan Polestar 1'in ön tarafında Volvo'nun 2 litre süperşarj dört silindir benzinli turbo motorunun yanı sıra 44 beygirgücünde bir elektrikli motor bulunuyor. Arka bölümde ise 102 beygirgücü sağlayan bir çift elektrikli motor olacak.

 


2019'DAN SONRA TAMAMİYLE ELEKTRİKLİ OLACAK

Aracın durmasını sağlayan altı pistonlu fren kaliperleri ise McLaren yarış araçlarının da tedarikçisi olan Japon firması Akebono'dan.

Hibrid ile başlayan Polestar, 2019 seneninden sonra üreteceği tüm araçlarda ise tamamiyle elektrikli teknolojiye geçecek. Volvo, bu, sahibi Geely ile beraber Polestar üretimine, markasına ve endüstriyel gelişimine ilk etapta 6.2 milyar dolar ayıracak. Bu yatırımın bir bölümü ise Çin'in Chengdu şehrindeki son teknoloji fabrikanın yapımına ayrılacak.