Nokia'nın geri dönüşü ile firmanın geleceğine ilişkin beklentiler dur durak bilmiyor. Karşınızda gerçekten ben buradayım diyen bir konsept: Nokia Edge.

EFSANE'nin Yeni Amiral Gemisi ile Tanışın!

Nokia hala alışamasak da artık, akıllı telefon sektörüne dönmüş ve hak ettiği yere gelmeye çalışan bir marka. Dikkat çekme emeliyle yenilenen 3310 bu konuda başarıya erişmiş, hem de yeni ürettiği üç akıllı telefonla da daha çok kitleye erişmeye çalışmıştı.
 
Yeni gözdeleri Nokia 3, 5 ve 6 aletleri her ne kadar firmadan beklemeyen aletler olsa da tıpkı Samsung gibi orta segment alet pazarına hükmedebilecek işler ortaya koydular. Özellikle Nokia 6 çok beğenildi ve firmanın geleceğine yönelik kimi sinyaller verdi. Ancak rakip firmaların hakimiyetini tehdit eden bir aleti merakla beklemeye devam ediyoruz.
 
Peki ya beklediğimiz gövde gösterisi nerede ?
Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor: Nokia biz buradayız dedikten ve bir takım aletleri tanıttıktan sonra hala elinde bulundurduğu sadık kitleyi yüz üstü bırakacak bir firma değil. En azından akıllı telefon piyasasında geri dönüşler öyle keyfekeder, geçici bir şekilde yapılamaz. Yeni ve devrimsel bir aleti yakın vakitte tanıtmak ve piyasaya sürmek zorunda. Çünkü Nokia’dan söz ediyoruz, sektörün ufak çaplı rekabetine dahil olan diğer firmalara değil.
 
Elbetteki böyle bir boşluğu firmadan önce söylentiler geleceğe yönelik az sayıda alınan söylemlerden esin alarak doldurmak mümkün oluyor. Nitekim şu an hakim görüş yeni amiral gemilerin çerçevesiz ve kavisli kenar ekranlı telefonlar çevreninde toplanıyor. Nokia’nın acilen buraya dahil olması gerektiğini düşünen Techconfigurations ekibi, yukarıda söylenenlerin ışınğında bir konsept alet geliştirmiş. Bilindiği üzere firmalar her vakit bu tip habeleri takip eder ve kendilerine hem de rakiplerine yönelik konsept tasarımları önemserler.
 
 
Videoda gördüğünüz alet 5.7 inç 2K çözünürlüğünde Gorilla Glass 5 ile savunan AMOLED ekrana, ağ tabaka tarayıcılı 12MP ön kamera ve 4K video kaydı yapabilen 24MP’lik arka kameraya sahip. İşlemci olarak 4 çekirdekli bir Sanpdragon modelinin yeterli olacağı konsept Android 7.0 Nougat ile çalışıyor.
 
Ne diyelim, umarız firma bu tasarımları görür ve duyar. Neyi nasıl yapacaklarını elbette dışarıdaki bir gözden daha iyi bilseler de, beklentilere cevaplamak olası krizleri engelleyecektir.