PAÜ, yaptıkları yazılı açıklama ile yüzde 100 yerli elektrikli motor tasarlayıp imal etmeyi başardıklarını açıkladı.

Yüzde 100 Yerli Elektrikli Motor Üretildi!

Üniversite tarafından yapılan yazılı açıklamada, üniversite tarafından elektrik motoru tasarlandığı, bu sayede hem enerji tasarrufu hem de döviz kazancı sağlanacağı belirtildi.
 
Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Elektrik Makineleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Öner’in de görüşlerine yer verilen açıklamada, ülkenin ürettiği enerjinin yarısının endüstrideki elektrik motorları tarafından harcandığı belirtildi. Türkiye’de kullanılan motorların ise hemen hemen tamamının düşük randımanlı olduğunu açıklayan Prof. Dr. Öner, şu ifadeleri kullandı:
 
"Çok enerji tüketmesine karşın daha az iş üretmektedir. Bu noktadan yola çıkarak ülkemizin yüksek randımanlı elektrik motorlarına ihtiyacı olduğu aşikardır. Yüksek randımanlı motorlar kullanarak ülke genelinde yüksek miktarlarda enerji tasarrufu sağlanabilir. PAÜ olarak bu konu üzerinde 17 seneden beri yapılan çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız neticeninde şu anda ülkemizde üretimi olmayan 'IE4' verimlilik sınıfında endüstride kullanılacak bir motor tasarlayarak prototipini geliştirdik. Tasarladığımız ve prototipini gerçilave ediştirdiğimiz motorumuz literatürde 'senkronrelüktans motor' olarak anılmakta ve yüksek verimlere sahiptir. Kendi olanaklarımızla geliştirdiğimiz motorumuzun laboratuvar ortamında yapılan testleri neticeninde "IE4" verimlilik sınıfında olduğunu ispat ettik."