E-ticaret yoluyla sipariş yapılan ürünlerdeki gümrük oranı, yeniden 30 Euro’dan 22 Euro’ya düşürülüyor.

Yurt Dışı Gümrük Vergisi Tekrar Düşürüldü!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgilere göre konuyla alakalı hazırlanan karar, imza atması için Kabine’nda sunuldu. Buna göre posta veyahut kargo üzerinden edinilen siparişlere yönelik gümrük muafiyet oranı, 30 Euro’dan 22 Euro’ya düşürülecek.
 
30 Euro hududunu gözetip sipariş veren alıcıların işlemlerinin sıkıntısız bir şekilde bitirebilmesi ve posta - hızlı kargo operatörlerinin kendi sistem ve iş akışlarını bu farklığa uyarlayabilmesi nedeniyle 15 günlük bir geçiş döneminin olacağı öngörülüyor.
 
Bunun dışında ülke dışından posta ve hızlı kargo ile Türkiye’ye gönderilen, burada bulunmayan ilmi ve eğitim fakatçlı kitaplarla alakalı uygulanan vergi oranının yüksek olması sebebiyle, bu eşyaya uygulanan muafiyet sınırı ise 150 Euro’ya çıkarılıyor.
 
Bu kitaplar için vergi oranı, ülke dışında uygulanan KATMA DEĞER VERGİSİ oranı göz önünde bulundurularak %8’lik bir vergi belirlendi. Vergi oranları, kitapların ücretine göre AB ülkelerinden gelenlerde %18, diğer ülkelerden gelenlerden ise %20 olarak uygulanıyordu.