Yerli otomobilin üretimi için CEO'luk görevini üstlenecek kişinin Türk ve alanında uluslararası başarı elde etmiş olması gerektiğini belirten Bakan Faruk Özlü, kriterlere uyan bir kişiye teklif götürdüklerini belirtti.

Yerli Otomobil için 3 CEO Adayı!

Daha önce yapılan açıklamalardan bilindiği üzere Türkiye’nin yerli otomobilinin ilk örneği 2019 seneninde ortaya çıkacak ve seri üretimi 2021 seneye kadar başlamış olacak. Yerli bir otomobil üretmek için Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding bir araya gelmiş ve bir şirket heyetmişti.
 
Yerli otomobili üretecek şirkette CEO görevini üstlenecek kişi için üç değişik aday olduğu öne sürüldü. Adaylardan ilki daha önceki Tofaş CEO’su ve eski Fiat iş geliştirme dolaysızörü Ali Pandır. İkinci aday ise Renault Bursa Fabrika Müdürlüğü de yapmış olan Tarık Tunalıoğlu. Son aday Mercedes SLK, Peugeot 206, Volkswagen Eos ve Golf GTI gibi araçların tasarımlarını yapmış olan Murat Günak.
 
Yerli otomobilin üretimi ile ilgili çok önemli bir role sahip olacak şirket CEO’su ile ilgili Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de kimi açıklamalarda bulundu. Yerli otomobil şirketine CEO’luk yapacak kişinin Türk ve alanında beynelmilel muvaffakiyet ele geçirmiş biri olacağını söyleyen Bakan Özlü şu ifadeleri kullandı:
 
‘’Bir araştırma yaptık küresel ölçekte başarılı olabilecek bir CEO seçiyoruz. Süreç işliyor. CEO Türk olacak. Uluslararası otomotiv piyasasında uluslararası bir başarı ele geçirmiş olacak. Bir görev almış olacak ona bakacağız. Ve öyle bir aday bulduk. Çok başarılı uluslararası otomotiv piyasasını bilen aktif çalışan bir isim. Öneri götürdük kendisini kararını bekliyoruz.’’