E-Devlet’in insanlar soyağacını öğrenebilsin diye sunduğu yeni hizmeti, sistemlerin kitlenmesine sebep olmuştu. Sitenin o gün aldığı trafik açıklandı. İşte detaylar ..

Yeni Uygulama

E-Devlet, geçtiğimiz hafta büyük bir sürprizle bundan sonra Alt-Üst Soy bilgisini E-Devlet üzerinden sorgulayabileceğimizi duyurmuştu. 1800’lü senelere kadar tüm soyağacınızı ortaya çıkaran bu yeni sistem, duyurulduğu andan itibaren sürekli irtibat meselesi yaşadı. Ülkenin büyük bir kesiminin alakasıyla karşılanan Alt-Üst Soy bilgisi, E-Devlet’in çökmesine neden olmuş, bu olaydan ötürü sorgulama özelliği geçici olarak durdurulmuştu. Soyacağımızı öğrenmek için altyapının hala düzeltilmesini bekliyoruz, ancak bu sürede geçen hafta yaşanan yoğunluğun net rakamları açıklandı.
 
Açıklanan bilgilere göre E-Devlet uygulamasına ilk gün 4 milyon kullanıcı giriş yaptı. Bu sayı, E-Devlet’in günlük kullanıcı sayısının 3 veya 4 katına eşit geliyor. Günlük 1-1.5 milyon kullanıcının ziyaret ettiği site, 4 milyon kullanıcının akınına uğrayınca ansızın ne olduğunu anlayamadı ve donma yaşadı. Bu donmadan dolayı sadece 737 bin kişi siteye girmeyi muvaffak olurken, Alt-üst soy sorgulama sistemini başarıyla kullanan 310 bin kişi olduğu açıklandı.
 
Türkiye’nin büyük bir kesimi soyağacına bakmış gibi gözükse de, gerçekte yalnızca 310 bin kişi bakabildi. E-Devlet, şu anda bu hizmeti yine açmadan önce altyapı çalışmaları yapıyor. Ülkemizin en önemli internet sitesinin, 4 milyon gibi kabul edilebilir sayılardaki kullanıcı sayısı karşısında daha dayanıklı olmasını bekliyorum.