Bir dönem ülkemizde de bir sürü ölüme kapı aralayan H7N9 türü kuş gribinden sonra, şimdi de Çin'de H7N4 tipi kuş gribinin bir insana bulaştığı saptadı.

Yeni Bir Kuş Gribi Virüsünün İnsana Bulaştığı Tespit Edildi!

Daha önce ülkemizde de görülen ve hayli tehlikeli olarak adlandırılan kuş gribi yine ortaya çıktı. Çin Milli Sıhhat ve Aile Tasarılaması Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, ülkenin doğusundaki Jiangsu'da yaşayan 68 yaşında olan bir kadında kuş gribi türevi H7N4 saptadı. Kadının 25 Aralık 2017'de rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı ancak taburcu edilen kadının şu anda sıhhat vaziyetinin iyi olduğu açıklandı. 
 
Hong Kong hükümeti de ilk sefer H7N4 kuş gribi virüsü türevinin bir insanda görüldüğünü belirtti. Çinli yetkililer tarafından bilgilendirildiklerini belirten Hong Kong Sıhhat Savunma Merkezi de " Kadın semptomların başlamasından önce canlı kümes hayvanları ile temasta bulunmuş" açıklamasını yaptı. H7N4 virüsünün ilk sefer bir insanda görüldüğü Çin'de H7N9 kuş gribi virüsü insanlar arasında daha yaygın. 
 
H7N9 virüsü hasebiyle 2003 seneninden bu yana en az 600 kişi öldü, 1500'den fazla kişi de hastalığa yakalandı. 1997'de Hong Kong'da 6 kişinin virüsün H5N1 türevi nedeniyle yaşamını yitirmesi dünyada kuş gribi virüsünün insanlarda görüldüğü ilk olaylar olmuştu. Umuyoruz bu kuş gribi salgını da öncekiler kadar ölümcül ve tehlikeli olmaz. Siz ne düşünüyorsunuz?