Yapımı Türkiye’nin her köşesinde gündem olan ve İstanbul’un Üçüncü Boğaz Köprüsü ünvanına sahip Yavuz Sultan Selim Köprüsü için, aralarında Çinli firmaların da bulunduğu şirketlerle, hisse satışı görüşmeleri başladı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Satılıyor!

322 metrelik yüksekliği ve 2164 metrelik uzunluğuyla dünyanın en büyük asma boğaz köprülerinden birisi olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü için Astaldi SpA ve IC Yatırım Holding’in beraber kurdukları şirket, payların satılmasına karar verdi. Satılacak olan köprüsü paylarına, aralarında Çinli şirketlerin ağırlıkta olduğu bir talep var. 
 
Geçtiğimiz aylarda Eriştirme Bakanı Ahmet Arslan, köprü için yapılan ödemelerin devam edeceğini ifade etmişti. Ancak köprü trafiğinin az oluşu gelirini de düşürdüğünden, bu taksitler için şart olan para devletin kasasından çıkıyor. Bakan Arslan, yaptığı açıklamalarda ödeme yapmamın ve borçlu olmanın, bu tarz yatırımların bir parçası olduğunu ifade etti. 
 
 
Edinilen bilgilere göre Astaldi’nin söz konusu payların tamamını satacağı açıklanıyor. Astaldi, köprü için kurulan ortak şirketin %20’lik dilimine sahip. Kalan %80’lik bölüm ise IC yatırım Holding’in IC İçtaş biriminin elinde. IC İçtaş, Astaldi ile aynı oranda pay satışı yapmak için düğmeye bastı. Şayet Astaldi %20’lik payının tamamını satarsa, diğer ortak şirket de o kadar pay satacak. Toplamda %40’lik payın tamamı yabancı şirketlerin eline geçmiş olacak. 
 
Her iki şirket de konuyla alakalı bir açıklama yapmadılar. Resmi olarak 2012 seneninde köprünün proje üzerinden işletme hakkına sahip olan IC İçtaş Astaldi 3. Boğaz Köprüsü Yatırım ve İşletme A.Ş. şirketi, köprünün gelirlerini ve giderlerini kontrol etmek için görevli olan bir iştirakti. Şayet hisseler satılırsa ve Astaldi %20’lik hissesinin tamamını eritirse, %40’ı yabancı şirketlere ait olacak olan köprünün, %60’ı IC İçtaş’ın elinde bulunacak.