Qbert oyununu oynaması öğretilen bilgisayar, insan aklının yapamayacağı bir şekilde oyunu alt etti.

Yapay Zeka Mı Yoksa İnsan Beyni Mi?

Makine öğrenimi ile ilgili çalışmalar yapan araştırmacılar, Qbert oyununu oynamak üzere bir makineyi eğitti. Program, bir milyon puana erişebilmek için garip bir yol buldu. Anlaşılan yapay zeka, insanların akıl edemeyeceği tekniklerle oyunları alt ediyor. 
 
Yapay zeka ile insan aklının savaşında kim galip gelir, tam net bir bilgimiz yok lakin şunu anlıyoruz ki, makineler oyun oynama konusunda mükemmeller. Kimi vakitlerde insan aklının üretemeyeceği çözümler üretebiliyorlar. 
 
Örneğin, Almanya'daki Freiburg Üniversitesi'nden üç araştırmacı, 30 senesi aşkın bir süreden beri sekiz değişik Atari oyun oynamak için geliştirme taktikleri kullanan bir aracı eğitti. Sekiz oyundan biri olan Qbert, bölümler arası bir açığı buldu ve bulunduğu bölümü hatıranda bitirme ve sınırsız puan almanın yolunu buldu. Oyunu hiç oynamamış olsanız dahi, yapay zeka oyunu sanki eziyor, bunu videoda görebilirsiniz. Oyunun emeli, her kareyi ziyaret ederek renk değiştirmelerini sağlamak. 
 
 
Yapay zekanın oyunları çözmek için kullandığı yöntemler akılalmaz. Google'ın AlphaGo'su, dünyanın en iyi Go oyuncusunu yendiğinde, binlerce senedir kullanılmayan tekniklerin üretildiği anlaşıldı. AlphaGo'nun baş sorumlusu David Silver, "İnsan hareketlerini buldu, tecrübe etti ve neticeninde bir şey üretti." diye konuştu. Ayrı olarak, Qbert çözücüsü yeni yayımlanan bir yazıya göre, AlphaGo Zero'nun destek öğrenmesinden değişik bir makine-öğrenme tekniği kullanıyor.