Türkiye’nin uygulamaktan vazgeçtiği yaz saati Avrupa Birliği ülkelerinde de yoğun şekilde tartışılıyor. Finlandiya’nın, halktan gelen talep doğrultusunda, uygulamayı ayrılabileceğine yönelik açıklamalarının hemen peşinden konu AB boyutuna taşındı.

Türkiye'den sonra AB'de yaz saati tartışması başladı

Avrupa Meclisi’nda düzenlenen seans sonrasında alınan kararda, AB Komisyonu’ndan detaylı değerlendirme yapması ve ihtiyaç duyulan görülmesi halinde yaz saati uygulamasının gözden geçirilmesi istendi.Türkiyeden sonra AB’de de yaz saati tartışması
 
AP tarafından 153 oya karşı 384 oyla kabul edilen karar, nisan başı ile kasım başı arasında saatlerin bir saat ileriye alınmasına dayanan uygulamanın geleceğini de resmen tartışmaya açmış oldu. AP geçtiğimiz aylarda hazırladığı bir çalışmada, yaz saati uygulamasının başta eriştirme sektörü ve açık hava aktiviteleri olmak üzere faydalı olduğu ancak insanların hayat ritimlerini negatif etkilediği tespitinde bulunmuştu.
 
Çoğu AB ülkesi tarafından 1970’lerde devreye sokulan yaz saati uygulamasının AB çapına taşınması 1981’de oldu. 2001’da yayımlanan yönergeyle de uygulama dönemi sınırsız hale getirildi. Yaz saati uygulaması AB yönergenine bağlı olsa da standart saat kararı milli yetki alanında olmayı sürdürüyor.
 
Yaz saati ile ilgili uyumlu yaklaşımın bir kenara bırakılmasından en çok etkilenecek sektörlerin başını eriştirme çekiyor. AB ülkelerinde yapılan çalışmalar, uygulamanın ayrılınmasının iş dünyasını ve günlük hayatı negatif etkileyeceğine işaret ediyor. Uyumlu saat uygulamasının hudut aşan ticaret ve yatırımı güçlendirdiği vurgusu da konuya ait çalışmalara yansıtılmış vaziyette.
 
 
AB ülkelerinin tamamı için devrede olan yaz saati uygulamasına İzlanda uymuyor. Aralarında Rusya, Hindistan, Çin ve Japonya gibi ülkelerin de bulunduğu Asya ülkelerinin hemen hemen tamamı da yaz saatini uygulamıyor. Afrika’nın tamamına yakınında da bu uygulama yok.
 
Komisyon uygulamanın sürdürülmesinden yana. AB ülkelerinin büyük bölümünde de farklık yönünde istek yok. AB Komisyonu, yapacağı incelemenin hemen peşinden uygulamadan vazgeçilmesine veyahut farklığa gidilmesine karar verirse hem AP’nin hem de üyelerin onayı gerekecek.