Türkiye'nin AB Sürekli Temsilcisi Kaymakcı dokümanı AB tarafına iletti.

Türkiye vize serbestisine ilişkin belgeyi AB'ye verdi

 
Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Sürekli Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, vize serbestisine yönelik çalışma tasarısı dokümanı ve eklerini, AB Komisyonunun Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'a verdi.
 
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Büyükelçi Kaymakcı, dokümanı ve eklerini Strazburg'da bir araya geldiği Timmermans'a iletti.
 
Kaymakcı, Timmermans'a bu çalışmanın ilerlemesi için komisyonun Türkiye'ye destek vermesi gerektiğini söyledi. Kaymakcı, Türkiye'nin komisyondan alacağı pozitif işaret çerçevesinde dokümanda belirtilen çalışmaların yapılacağını dile getirdi.
 
Timmermans ise uzmanlarının hemen çalışmaya başlayacağını belirterek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkürlerini iletti.
 
Çavuşoğlu, dün katıldığı bir televizyon programında, vize serbestisi ile ilgili 72 kriterden Türkiye'ye göre 67, AB'ye göre 65'inin gerçilave ediştiğini söylemişti.
 
Geri kalanlarla alakalı yapılacaklar konusunda AB tarafının tavsiyesi olduğunu ve Türkiye'nin çalışmalarını bitirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, "72 kriteri bize göre bitirdik. Mektubumuzu AB'ye eriştirdiğimiz andan itibaren artık top diğer tarafta. Onlarla beraber bu süreci bir an önce sürdürüp sonuçlandırmamız gerekiyor." demişti.