Türk doktorlar bir ilke imza attı. Manisa'da Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve öğrencileri, kanseri de önlemeye yardımcı olacak, mandalina kabuğundan sağlıklı tablet üretti.

Türk Doktorları Kanseri Önleyen İlaç Üretti!

 
Manisa'da Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve öğrencileri, mandalina kabuğundan suda çözülebilen sıhhatli tablet üretti. Doç. Dr. Tokuşoğlu, suda çözülen mandalina tabletlerinin yüksek antioksidan ve C vitamini olduğunu, kan şekerini düşürüp, kolesterolü düzenlediğini, belirli kanser tipleri ve tümör oluşumlarını önlemeye yardımcı olduğunu ifade etti.
 

ÖĞRENCİLERİYLE BERABER ÜRETTİ

 
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İzmir Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) Teknopark Spil Innova Ltd. Şti. Müdürü Özlem Tokuşoğlu ve öğrencileri, 2 senelik bir çalışmayla, mandalina kabuklarından suda çözülebilen sıhhatli 'Mandalina Efervesan Tablet' üretti.
İzmir Seferihisar Belediyesi'nin de destek olduğu, DEPARK Teknopark'ta yapılan çalışmayla alakalı bilgi veren Doç. Dr. Tokuşoğlu, mandalina kabuklarında kurutma prosesi sonrası üretilen efervesan tablet üretiminin hemen peşinden yapılan spesifik tahlillerde, mandalina kabuklarının yüksek antioksidan özelliğinin olduğunu ve C vitaminince zengin olduğunu belirlediklerini ifade etti.
 

KANSER, HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR

 
Mandalina kabuğundaki antioksidan flavanonların kolesterol düşürücü ve kan şekerini düzenleyici tesirli olduğunu belirten Tokuşoğlu, "Ayrı olarak, belirli kanser tipleri ve tümör oluşumlarını önlemeye yardımcı tesirli olduğunu, karaciğeri temizlediğini, sinir sistemi ve sindirim sistemini deşarj olucu tesiri, gastrik ülserleri önlemeye yardımcı, lenf sistemini uyarmaya yardımcı olarak ödem giderici tesirli olduğunu ve ve metabolizmayı hızlandırıcı tesirleri hazırladığımız raporlarla ortaya koyduk. Bu bağlamda ürettiğimiz mandalina kabuğu tabletlerinin güçlü bir, sıhhatli ürün olduğunu ortaya çıkarmış olduk" dedi.
 

ÜLKEYE KATMA DEĞER SAĞLAYABİLİR

 
Türkiye İstatistik Müessesesi'nun (TÜİK) 2015 senesi verilerine göre Türkiye'nin senede 1 milyon 156 bin 365 ton mandalina üretiminin olduğunu, bunun büyük bir bölümünün İzmir Seferihisar şehirçesinde üretildiğini belirten Doç. Dr. Tokuşoğlu, mandalina kabuğu tabletlerinin üretimiyle hem şehirçeye hem de ülkeye büyük bir katma değer sağlayabileceğini ifade etti.
 

UCUZ VE GÜVENLİ SABUN DA ÜRETTİLER

 
Mandalina kabuklarından tablet haricinde sabun üretimi de yaptıklarının altını çizen Doç. Dr. Tokuşoğlu, "Mandalina kabuklarını yapısındaki antioksidan fenolik maddelerin antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri hasebiyle temizleyici tesirinin olduğunu tespit ettik. Bu özelliğinden yola çıkarak, zeytinyağlı mandalina sabunu da ürettik.
 
Bu da gösteriyor ki, bu vakte kadar ekonomik değeri olmayan mandalina kabuklarının artık, hem gıda endüstrisinde efervesan tablet olarak, hem de sabun endüstrisinde kullanılabileceğini ortaya koyduk. Mandalina kabukları bu bağlamda, tabii fenolik antioksidanların ucuz ve güvenli olarak ele geçirilebileceği önemli bir potansiyel kaynaktır" şeklinde konuştu.
 
Doç.Dr. Tokuşoğlu, ürettikleri tableti, patent tescili ile savunma altına aldıklarını ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan gelecek onayın hemen peşinden tabletlerin sıhhat içeceği ve gıda desteği olarak market raflarında bulunacağını söyledi.