2018 IDC Türkiye Öngörüleri etkinliği 6 Şubat’ta Microsoft Türkiye İstanbul ofisinde gerçekleştirildi. 2018 IDC Türkiye Öngörüleri etkinliğine IDC Türkiye adına Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, IDC Türkiye ofisi çalışanları, önde gelen kurumların CIO’ları ve lider BİT tedarikçileri katıldı.

Teknolojiye 22.5 milyar dolar harcanacak!

Rapora göre 2018 senesi içinde Türkiye’de gerçilave edişecek Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) harcamalarını 22,52 Milyar Amerikan Doları büyüklüğe erişecek.
 
Son birkaç senedir Türkiye’deki BİT pazarının önemli ölçüde yine şekillendiğini ve bu alandaki dönüşümün 2018 seneninde da durmaksızın devam edeceğini belirten IDC Türkiye Ülke Dolaysızörü Nevin Çizmecioğulları, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Türkiye’deki şirketlerin yüzde 80’i dijital dönüşüm alanında çalışmalara başlamış vaziyette ve META bölgesindeki en ileri ülke vaziyetindeyiz. Finans, perakende ve üretim sektörlerinin öncülüğüyle devam eden dönüşüm projeleri ile müşterilere daha iyi tecrübe sunmak, fiyatları düşürmek ve uluslarası piyasalarda rekabet gücü kazanmak ana gündem maddesi olarak öne çıkıyor.”
 

IDC, BT pazarının 10 milyar doları aşmasını bekliyor!

TechInside‘ın haberine göre, IDC 2018 seneninde Türkiye telekomünikasyon bölümü haricinde kalan, BT pazarının 10,8 Milyar dolar büyüklüğüne erişmesini bekliyor. Yetişmiş iş gücünün eksikliği ve artan verimlilik ihtiyacı ile birlikte BT danışmanlığı ve dış kaynak kullanımının artması öngörülüyor. Bu arada, BT hizmetleri ve yazılım alt kırılımları, IDC’nin öngördüğü tahmini yüzde 6,4 ve yüzde 5,2’lik senelik büyüme oranlarıyla 2018 seneninde Türkiye’nin en hızlı büyüyen bölümleri olması bekleniyor.
 
Sektör bazında bakıldığında ise IDC, kamu ve enerji sektörlerindeki 2018 senesi BT harcamalarındaki artışın bir önceki seneye göre daha fazla olacağını beklerken, iletişim, finans, üretim ve kamunun sene en büyük harcama yapan sektörleri olacağını öngörüyor. Telekom sektöründe ise büyüme geçtiğimiz senelere göre daha düşük düzeyde kalacak.
 
IDC’ye göre, 2018 senesi ve ötesi için beş kapsayıcı eğilim Türkiye’nin yatırımlarını şekillendirecek.
 
• Müessesesel mobilite çözümleri, artan akıllı alet kullanımı ile birlikte 2018’de Türkiye’deki CIO’ların ajandalarında kendisine daha fazla yer bulacak. Bununla beraber mobil taktikler hala organizasyon içerisinde değişik birimler arasında lokal olarak belirlenecek.
 
• Sürdürülebilir güvenlik, Türkiye’deki CIO’ların karşılaştığı en büyük zorluk olmaya devam edecek. Şirketlerde kullanılan siber güvenlik ürün sayısının ciddi oranda artması ile birlikte 2018 seneninde entegre güvenlik çözümü en önemli konu haline gelecek.
 
• Başarılı bir dijital dönüşüm için BT ve iş birimleri arasındaki işbirliğinin önemi kabul görecek. Türkiye’deki organizasyonlar gittikçe artan bir şekilde dijital dönüşümü BT ve iş birimlerinin ortak bir faaliyeti olarak yer alacak.
 
• Büyük data ve analitik alanında yapılan yatırımlarda kısa vadede ticari faaliyetleri iyileştirmek fakatçlanacak. Büyük data ve analitik ile yeni iş ve gelir yaratmak uzun vadeli amaçlar olarak yerini alacak.
 
• Nesnelerin interneti alanında yapılan ilk yatırımlar verimlilik odaklı olacak. Nesnelerin interneti projelerindeki ön fiyatlar 2018 seneninde da en önemli engellerin başında yer alacak.
 
Son dört senede olduğu gibi, bu sene da etkinliğin hane sahipliğini yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, konuşmasında geleceğin teknolojilerine yön verecek yöneticilerle bir arada bulunmaktan dolayı çok mesut olduğunu belirtti. Kansu sözlerine şöyle devam etti:
 
“Yeni bir dijital çağın içindeyiz ve bu dönüşümü tetikleyecek anlayış değişimine duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Teknoloji alanında kabiliyetli, yenilikçi öncülere duyulan ihtiyaç son olarak Davos’ta da gündeme geldi. Dijital dönüşümde anlayış değişim üst yönetimin inovasyonu bir müessese kültürü olarak benimsemesiyle başlıyor.
İşte bu bakımdan, yatırımları ve çalışmaları ile örnek olan IDC Müracaat etme Heyeti üyeleri BT yöneticilerle bugün burada bir arada olmaktan dolayı çok mutluyuz.”
 
“Ülkemizin geleceğini şekillendiren, uçtan uca saran dijital dönüşüm projelerinde son dönemde yakalanan ivme bizi heyecanlandırıyor. Böyle bir dönemde kurumsal şirketlerin teknoloji teşebbüslerine ve inovasyon yatırımlarına önayak olan sizlerle bir arada olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Microsoft olarak bu tip etkinliklerin son derece önemli olduğuna inanıyoruz.”