Microsoft Türkiye hane sahipliğinde; International Veri Corporation (IDC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan 2018 IDC Türkiye Öngörüleri raporuna göre 2018 seneninde Türkiye’de Bilgi ve İletişim Teknolojileri Harcamalarının toplam büyüklüğü 22,5 Milyar dolara erişecek.

Teknoloji Harcamaları Hedefi 22.5 Milyar Dolar

2018 IDC Türkiye Öngörüleri etkinliği 6 Şubat’ta Microsoft Türkiye İstanbul büronunda gerçilave ediştirildi. 2018 IDC Türkiye Öngörüleri etkinliğine IDC Türkiye hesabına Ülke Dolaysızörü Nevin Çizmecioğulları, IDC Türkiye bürosu çalışanları, önde gelen müesseselerin CIO’ları ve öncü BİT tedarikçileri katıldı. Rapora göre 2018 senesi içinde Türkiye’de gerçilave edişecek Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) harcamalarını 22,52 milyar dolar büyüklüğe erişecek.
 
Son birkaç senedir Türkiye'deki BİT pazarının önemli ölçüde yine şekillendiğini ve bu alandaki dönüşümün 2018 seneninde da durmaksızın devam edeceğini belirten IDC Türkiye Ülke Dolaysızörü Nevin Çizmecioğulları, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye'deki şirketlerin yüzde 80'i dijital dönüşüm alanında çalışmalara başlamış vaziyette ve META bölgesindeki en ileri ülke vaziyetindeyiz. Finans, perakende ve üretim sektörlerinin öncülüğüyle devam eden dönüşüm projeleri ile müşterilere daha iyi tecrübe sunmak, fiyatları düşürmek ve uluslarası piyasalarda rekabet gücü kazanmak ana gündem maddesi olarak öne çıkıyor."
 
IDC, 2018 seneninde Türkiye telekomünikasyon bölümü haricinde kalan, BT pazarının 10,8 Milyar USD büyüklüğüne erişmesini bekliyor. Yetişmiş iş gücünün eksikliği ve artan verimlilik ihtiyacı ile birlikte BT danışmanlığı ve dış kaynak kullanımının artması öngörülüyor. Bu arada, BT hizmetleri ve yazılım alt kırılımları, IDC’nin öngördüğü tahmini yüzde 6,4 ve yüzde 5,2’lik senelik büyüme oranlarıyla 2018 seneninde Türkiye’nin en hızlı büyüyen bölümleri olması bekleniyor.
 
 
Sektör bazında bakıldığında ise IDC, kamu ve enerji sektörlerindeki 2018 senesi BT harcamalarındaki artışın bir önceki seneye göre daha fazla olacağını beklerken, iletişim, finans, üretim ve kamunun sene en büyük harcama yapan sektörleri olacağını öngörüyor. Telekom sektöründe ise büyüme geçtiğimiz senelere göre daha düşük düzeyde kalacak.
 
IDC’ye göre, 2018 senesi ve ötesi için beş kapsayıcı eğilim Türkiye’nin yatırımlarını şekillendirecek.
 
Müessesesel mobilite çözümleri, artan akıllı alet kullanımı ile beraber 2018'de Türkiye'deki CIO'ların ajandalarında kendisine daha fazla yer bulacak. Bununla beraber mobil taktikler hala organizasyon içerisinde değişik birimler arasında lokal olarak belirlenecek.
 
Sürdürülebilir güvenlik, Türkiye'deki CIO'ların karşılaştığı en büyük zorluk olmaya devam edecek. Şirketlerde kullanılan siber güvenlik ürün sayısının ciddi oranda artması ile birlikte 2018 seneninde entegre güvenlik çözümü en önemli konu haline gelecek.
 
Başarılı bir dijital dönüşüm için BT ve iş birimleri arasındaki işbirliğinin önemi kabul görecek. Türkiye'deki organizasyonlar gittikçe artan bir şekilde dijital dönüşümü BT ve iş birimlerinin ortak bir faaliyeti olarak yer alacak.
 
Büyük data ve analitik alanında yapılan yatırımlarda kısa vadede ticari faaliyetleri iyileştirmek fakatçlanacak. Büyük data ve analitik ile yeni iş ve gelir yaratmak uzun vadeli amaçlar olarak yerini alacak.
 
 
Nesnelerin interneti alanında yapılan ilk yatırımlar verimlilik odaklı olacak. Nesnelerin interneti projelerindeki ön fiyatlar 2018 seneninde da en önemli engellerin başında yer alacak.