ASELSAN, tanklara eklenmesi için yeni bir aktif koruma sistemi duyurdu. Radarla etrafı izleyecek PULAT, her an tankın üzerine gelen füzeyi vurabilecek.

Tankları İçin Yerli Koruma Sistemi: PULAT

Türk Silahlı Kuvvetleri, şu sıralar hududumuzun dışındaki Afrin bölgesinde, hain terör örgütlerine karşı mücadelesini sürdürüyor. Tanklarımızla, savaş uçaklarımızla, helikopterlerimizle terör örgütlerine karşı sanki nefret kusuyoruz. Üstelik bunu yaparken, sık sık yerli üretim silahlarımızı da kullanıyoruz.
 
Ülkemizin yerli silah üreticilerinden ASKERİ ELEKTRONİK SANAYİİ, tank ve zırhlı araçlarımızı savunmak için “çelik” mananına gelen PULAT isimli yeni aktif savunma sistemini duyurdu. Tank ve zırhlı araçlara zarar verecek bombalara karşı savunma görevi görecek aktif savunma sistemi, tanklarımızı modernize ederek kendisine gelen bomba daha hedefine erişemeden imha etmeyi sağlayacak.
 
Leopard 2 ve M60 gibi ağır ana muharebe tanklarına ilave edecek bu yeni savunma sistemi, hainlerin, bir zamanlar “arkadaşımız” dediğimiz devletlerden aldıkları roketlerin daha tanklarımıza erişmeden havadayken imha edilmesini sağlayacak.
 

Kendini Savunan Tanklar

2008’de geliştirilmeye başlanan savunma sistemi, Kasım 2015’te prototip üretimi ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASKERİ ELEKTRONİK SANAYİİ’ın anlaşmasını sağlamıştı. 360 derecelik savunma alanı sunacak PULAT dışında, hemen hemen aynı görevi görecek AKKOR da, ulusal tankımız Altay tankları için geliştiriliyor.
 
PULAT, üzerinde bulunan üst düzey radar sistemi ile kendi üzerine gelecek her şeyi kontrol edip, ihtiyaç duyulan vaziyetlerde fiziksel olarak imha edecek. PULAT’ın yakın mesafeden fırlatılan tanksavar roketlerinden, uzak mesafelerden fırlatılan güdümlü tanksavar füzelerine kadar her tür saldırıya karşı savunmaya hazır olduğu biliniyor.