E-Devlet üzerinden "alt-üst soy bilgisi sorgulama" ismiyle yayınlanıp daha sonrasında altyapı yetersizliğinden dolayı durdurulan hizmeti, E-Devlet dışında nereden öğrenebileceğinizi açıkladık.

Soyağacınızı E-Devletten Başka Nereden ve Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Geçtiğimiz hafta E-Devlet’te yayınlanan “alt üst soy bilgisi sorgulama” hizmeti, yayınlandığı andan itibaren E-Devlet’i kilitlemiş, milyonlarca insanı E-Devlet’in dış kapılarında bırakmıştı. E-Devlet, bu hizmeti sunmak için altyapısını yine geliştirdiğini açıkladı, ancak özelliğin yine açılacağı vakit kimse tarafından bilinmiyor. Alt-üst soyağacı bilgisine gerçekten ihtiyaç duyan ve en kısa sürede bu bilgiyi edinmek isteyen insanların E-Devlet’i beklemek yerine alt-üst soyağacı bilgilerini öğrenmek için değişik yöntemleri bulunuyor.
 
Mernis projesi dahilinde Osmanlı vaktinde yaşayan insanlar dahil 120 milyon kişiye TC. kimlik numarası verildi. Bu sayede, insanların geçmişe dönük soy kütüğü ortaya çıkmış oldu. Önceden, alt-üst soy bilginizi öğrenmek için bağlı olduğunuz kaymakamlığa dilekçe yazabiliyordunuz. Dilekçe yazdıktan 5 dakika sonra soy bilginizi elinize almanızı sağlayan bu sistem, “özel bilgilerin savunması yasası” hasebiyle kaldırıldı.
 
Şayet şu anda mernis öncesi kayıtlara erişmek istiyorsanız, Başbakanlık Osmanlı arşivlerine gitmeniz gerekiyor. Merkezi İstanbul’da olan bu bölüme gittikçe kaydınızı yaptırıp araştırmalara başlayabiliyorsunuz. Bilgisayar üzerinden istediğiniz şehir, şehirçe, köy ve semti araştırarak nüfus kayıtlarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Üstelik bu kayıtlarda sadece nüfus bilgisi değil, aradığınız tüm kelimelere erişebiliyorsunuz. Örneğin memur, paşa, asil gibi kelimelerle, paşa dedenizi arayabilirsiniz.
 
1830’lu senelerdeki nüfus sayımı zamanına kadar hemen hemen tüm bilgilere erişebildiğiniz bu kayıtlarda, ailenizin yaptığı meslekleri dahi görebilirsiniz. Aileniz sadece sizin soyadınızdan oluşmuyor. Soyadlarının verildiği vakitlerde bir takım kardeşlere de değişik değişik soyisimleri verildi. Buna karşın soy kütüğü aynı olduğu için ailenize tam manasıyla erişebiliyorsunuz. Yakın vakitte bu bilgilere erişmek için E-Devlet’i kullanabileceğiz.