Soyağacı uygulaması, ilk gün kitlenerek kırılan rekorun ardından çok daha fazla kullanıcı sayısına ulaşarak rekorunu geliştirdi.

Soyağacı Rekor Kırdırttı!

Dijital araştırma ve teknoloji şirketi Gemius, son dönemde Türkiye’nin en popüler konularından biri olan soyağacı sorgulaması ile ilgili çok önemli veriler paylaştı. Nüfus Müdürlüğü’nün soyağacı hizmetini E-devlet üzerinden sunmaya başladığı gün sitenin kitlenmesine yol açan 3-4 milyon arası kullanıcının hemen peşinden E-Devlet’in değişik bir rekor daha kırdığını açıklayan Gemius, 15 Şubat’ta kullanıcı sayısının 6.1 milyon kullanıcı sayısını gördüğünü açıkladı.
 
Bir önceki gün 1.5 milyon olan E-devlet kullanıcı sayısı, soyağacı hizmetinin bu sefer kontrollü olarak yayınlanması ardından dörde katlanarak 6 milyon barajını geçmeyi muvaffak oldu. Bu günün ardından 3 gün süresince 6 milyon civarında kullanıcı ağırlayan E-devlet, daha sonrasında yine ağır ağır daha önceki günlerine dönmeye başladı. Site, şu sıralar günlük aşağı yukarıya 1 milyon kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor.
 
 
Soyağacı hizmetinin sunulduğu ilk gün 3 milyon kullanıcıyla kitlenen E-devlet, bundan sonra bu şekilde alakayla karşılaşacak vaziyetlerden önce daha temkinli olacaktır. Interaktif Reklamcılık Derneği(IAB) hesabına Gemius tarafından hazırlanan bu tahlil, E-devlet için için önemli bir kaynak olabilir. Sitenin 6 milyon kişiye erişmesi, gelecekte de benzeri sıçrayışlar yaşanabileceğini gösteriyor.
 
3 milyonda kitlenen site 6 milyonda nasıl kitlenmedi?
Bir web sayfasına kaç kişinin girdiği önemli değildir. Asıl önemli olay, anlık olarak kaç kişinin girdiğidir. 3 milyon kullanıcıya erişildiği ilk gün, anlık olarak çok daha fazla kişi vardı ve bu vaziyet sistemleri kilitledi. 6 milyon olan günde ise, E-devlet bir kontrol mekanizması koydu. Örneğin sitede 1 milyon kişi bulunuyorsa yeni birinin girmesi için beklemesi gerekiyordu. Bu sistem sayesinde E-devlet bu kadar kullanıcıyı kaldırabildi.