Rusya’da, eşine az rastlanır bir olay yaşandı. Bir haber kanalı, Suriye’den görüntüler diye Arma 3 isimli oyunun görüntülerini yayınladı.

Rusya Haber Kanalı, Savaş Diye Oyundan Görüntüler Yayınladı!

Bildiğiniz gibi ülkemizde kimi haber kanalları, haberlerinde yer verdiği oyun videolarını gerçek bir olaymış gibi göstererek trajikomik anlar yaşatabiliyor. Bu vaziyete hem gülüp hem de kızıyor olsak da, dünya üzerinde bu hatayı yapan tek ülke bizim olmadığımızı öğrendik. Aynı hataya düşen Rusya'daki bir haber kanalı Pervi Channel, pazar günü yaptığı bir yayında Suriye Savaşı’yla alakalı görüntülere verdi. Asıl alakanç olan olay ise, yayınlanan görüntülerin Suriye’den değil Steam’in popüler oyunlarından Arma 3’ten alınmış olması oldu.
 
Olay ortaya çıktıktan sonra Arma 3’ün geliştiricileri Bohemia Interactive, Kotaku’ya bir açıklama yaptı. Otantik simülasyon oyunları yapma ile ilgili oldukça başarılı oldukları için mesut olduklarını, ancak buna karşın oyunlarını tanıtmak için böyle bir yöntemi netlikle kullanmak istemediklerini belirtti.
 
 
Arma 3, gerçekçi görünümlü bir askeri shooter oyunudur. 2015’te yayınlandığından beri Steam’in en popüler oyunlar arasında yer alan oyun, sağlam grafikleriyle övgü topluyor. Oyunun Rusya televizyonlarında yayınlanan bölümünde, bir tankı hedef alan görüntü gösteriliyor. Kanal bu görüntüleri yayınlarken, Suriye’nin Palmyra kentinte öldürülen 26 yaşında olan kıdemli teğmen Alexander Prokhorenko’yu anıyordu. 2016’da Palmyra şehrinin abluka edildiği sırada çevresi ışid militanları tarafından çevrilen Prokhorenko, yüzlerce ışid militanını yanına alarak yaşamını yitirmişti. İşte bu Rus kahramanını anmak için yayınlanan videonun büyük bir bölümü Arma 3 oyunundan alınıyordu.
 
Bu olaya benzer, ülkemizde de birkaç defa aynı olay yaşandı. Yeniden bu olayların dışında geçen yıl CNN’de Fallout’tan kimi görüntüler paylaşıldı. Televizyon kanalları oyunlardan alınan bu görselleri haber olarak yayınlayarak, farkında olmadan kendilerine duyulan güveni yaralıyorlar.