Yolcular Guangzhou'dan Şanghay Hongqiao havalimanına giden bir uçuş için biniş yaparken, cep telefonu şarj cihazı, China Southern Airlines uçağının üst dolabında, sırt çantası gibi görünen şeyleri ateşe verdi.

Powerbank patladı, uçak yandı!

Patlayan alet için rastgele bir detay verilmedi ancak, havayolu şirketi "taşınabilir bir cep telefonu şarj cihazı" olduğunu söyledi. Başka bir deyişle yolcu, hareket halindeyken şarj edebileceği harici bir batarya kullanıyordu. Ancak şirket yetkilileri şaşırtıcı bir şekilde, yangın başladığında şarj cihazının kullanılmadığını söyledi.
 
 
Mahalli medyada çıkan haberlere göre, kimse yaralanmadı ve mürettebat uçağı salıverdi. Bununla beraber, CZ3539 seferi olayı takiben 3 saatlik bir gecikme yaşadı.

Uçakta küçük hasar

Bir video, mürettebatın itfaiye olay yerine gelmeden önce bir şişe su ile ateşi söndürmeye çalıştıklarını gösteriyor ve havayolu, uçuş görevlilerinin çok hızlı reaksiyon gösterdiği için söndürücü kullanmadığını söylüyor.
 
Mahalli kolluk, tam olarak neler olduğunu belirlemek için zati bir araştırma yapmaya başladı. Şu an için bilinen şey powerbank cihazının aşırı ısınması sebebiyle patlamış olması. Bununla birlikte, talih yapıtı kimse yaralanmadı ve uçakta küçük çaplı hasar görülmedi.