Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, başta Netflix, Puhu TV ve BluTV'ye denetim geleceğini açıkladı.

Netflix'e denetim geliyor!

İnternet yayıncılığının gelişimi son senelerde kaliteli içerikler ile iyiden iyiye artmıştı. Netflix gibi dev isimlerin de ülkemize resmi olarak giriş yapmasının hemen peşinden, dizi itibariyle oldukça çeşitlilik sağlanmıştı.
 
Geçtiğimiz günlerde ise RTÜK denetiminin internet yayınlara da geleceği söylenmiş ancak bu denetimden hangi yayınların etkileneceği açıklanmamıştı.
 
Radyo ve Televizyon Üst Heyeti üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, bugün Netflix, Puhu TV ve BluTV gibi yayınlara denetimin getirileceğini açıkladı.
 
RTÜK'teki heyet üyeliğinin yanında İslam İşbirliği Örgütü Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) Genel Dolaysızörü olan Ersoy; Facebook, Twitter ve YouTube gibi platformların denetlenmeyeceğini belirtti.
 
Hamit Ersoy; "Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun böyle bir görevi üstlenmesi hem legal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme öncelikle yalnızca karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Başka bir deyişle internet ortamında yapılacak yayıncılıkla alakalıdır." ifadelerini kullandı.
 
Bu vaziyetin henüz yasa tasarısı olduğunu ve mecliste görüşmelerin devam ettiğini belirtelim. Denetim gelirse Netflix'in Türkiye'de nasıl bir siyaset izleyeceği ise henüz bilinmiyor.