Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun müstehcen içerikli siteleri durdurma kararını Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi!

Müstehcen Sitelerin Durdurma Kararı İptal Edildi!

Anayasa Mahkemesi, içerik veya yer sağlayıcısı ülke dışında bulunan ve içeriği müstehcenlik suçunu oluşturan yayınlara ulaşımın engellenmesine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) Başkanı tarafından resen karar verilmesine ait düzenlemeyi iptal etti.

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Anayasa Mahkemesinin, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi İle ilgili Yasanın 8'inci maddesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

DÜZENLEME İPTAL EDİLDİ

Buna göre, Anayasa Mahkemesi kararı ile içerik veya yer sağlayıcısı ülke dışında bulunan ve içeriği müstehcenlik suçunu oluşturan yayınlara ulaşımın engellenmesine BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU Başkanı tarafından resen karar verileceğine ilişkin düzenleme iptal edildi. Müessese Başkanının fihrist suçlarla alakalı resen ulaşım engelleme kararı verme yetkisine ilişkin ise rastgele bir farklık yapılmadı.
 
Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararı, bir sene sonra yürürlüğe girecek.