Japon bilim insanlarının yeni "mucizesi" elektronik deri, yakın gelecekte pek çok hastanın hayatını kurtarabilir!

Mucizevi bir buluş gerçekleşti!

Görünene göre elektronik ciltler yakın gelecekte yalnızca sıhhat meselelerini anlamakla kalmayıp, çaşamanızdakilerin bunları görmelerine de olanak tanıyacak. Tokyo Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdikleri bir e-cilt, kalp ritmi gibi hayati değerlerinizi ölçerek, bunları gerçek vakitli olarak bir deri ekranı ile gösterebiliyor. Tasarım, solunabilir nano-örgü elektrot ve mikro LED'ler ile donatılmış esneyebilir bir düzene sahip. Böylelikle yardıma ihtiyacınız olduğunda elinize (veya idrak edicinin çalıştığı rastgele bir yere) bakan kişiler meselenin ne olduğuna değin hatıranda bir fikre sahip olabiliyorlar. Ayrı olarak idrak edici, bir akıllı telefon ile eşleşerek verileri buluta da aktarabiliyor.
 
Daha önce de esnek ekranlar bulunuyordu ancak bu ekranlar, hava ile temas ettiklerinde veya derinizin hareketleri ile çabuk bir şekilde parçalanıyorlardı. Yeni sistemin idrak edicisi mesele yaratmadan takriben olarak bir hafta varlığını savunabiliyor ve standart devre üretim teknikleri ile üretilmesi de giderleri düşük tutuyor.
 
Ayrı olarak bunun yalnızca teorik bir çalışma olmadığını da belirtmekte yarar var. Dai Nippon Printing, bu cildi daha güvenilir hale getirerek, üretim ölçeğini büyüterek ve daha geniş alanları kaplamasını sağlayarak önümüzdeki üç sene sene içerisinde sunmayı tasarılıyor. Şayet her şey tasarılandığı gibi giderse, bu ürünün özellikle hanede bakılan hastalar için oldukça kullanışlı olması beklenebilir. Bu ürün ile hastalar, göreceli olarak hayatlarını etkilemeden aile üyelerine sağlık vaziyetlerini sürekli olarak bildirebilirler...