2017 yılında pek çok kripto para birimi ortaya çıktı; beraberlerinde büyük de hayal kırıklıkları getirdiler!

Kripto Paralar Büyük Hayal Kırıklıkları

Bitcoin'in (ve diğer dijital para birimlerinin) 2017 seneninde yaşadıkları hızlı ücret artışıyla ve tek gecede zengin olma ümidi ile pek çok yeni kripto-para birimi firması ortaya çıktı. Bu yeni para önerilerinin pek çoğu ilk bakışta "şüpheli" gözüküyordu ve görünene göre gerçekten de öylelerdi. Bitcoin.com'un Tokendata tarafından izleyen ICO'lar üzerinde yaptığı araştırmaya göre sunulan 902 sanal para biriminin %46'sı şimdiden başarısız olmuş vaziyette. Bunların 142'si hiçbir zaman ihtiyaçları olan desteği bulamazken, 276'sı ya yavaşça değerlerini kaybettiler yada dolaysız olarak dolandırıcılık fakatçlı sunulmuşlardı.
 
Ancak kayıpların gerçek oranı çok daha fazla olabilir. 113 başka ICO da ya sosyal ağlar üzerinde konuşmayı bıraktılar (bu da alakanın yok olduğunun bir işaretçisi oluyor) veyahut o kadar az satın alıcıları vardı ki muvaffakiyet ihtimalleri çok düşük gözüküyor. Yalnızca birkaç para birimi 10 milyon doların üzerine erişti ve geri kalanları zor bir mücadele ile baş başa bıraktı.
 
Çoğu sanal para biriminin neden başarısız olduğunu anlamak için ise büyük bir ekonomi bilgisi gerekmiyor. Dolandırıcılıklar hariç bu birimlerin büyük bir bölümü dişçilik, kamyon taşımacılığı veya emlak gibi özel alanlara hitap ediyordu ve bu da asla geniş bir kitlenin dikkatini çekmeyecekleri mananına geliyordu. Diğerlerinin pek çoğu ise var olan birimlerin taklitlerinden öteye geçemiyorlardı.