Sahi, efsane telefon Nokia 3310 neydi? 3310 dayanıklılıktı, birinin kafasına attığınızda hastaneye kaldırılmasıydı. Sonsuz döngüye giren şarj kapasitesiydi, en önemlisi 3310 can sıkıntısının ilacı Snake (yılan) oyunuydu.

 Klavyenin LED Işıklarıyla Yılan Oynamayı Başaran Yazılımcı

Sahi, efsane telefon Nokia 3310 neydi? 3310 dayanıklılıktı, birinin kafasına attığınızda hastaneye kaldırılmasıydı. Sonsuz döngüye giren şarj kapasitesiydi, en önemlisi 3310 can sıkıntısının ilacı Snake (yılan) oyunuydu. Sonra gerçi yenilerini çıkardılar fakat hiçbir vakit eskisinin tadını vermedi, yeri doldurulamadı. Peki, ya mekanik klavye üzerinden yılan oynasak nasıl olurdu?
 
Spritesmods isminde bir internet sitesi var. Sitenin içerik üreticisi kendisini bir nevi elektronik olan her şeyin hacker’ı ve yazılımcı olarak nitelendiriyor. Birgün şakayla karışık zuhur eden bir muhabbet üzerine kafasında şimşekler çakıyor. Sonrasında efsanevi bir proje ortaya çıkıyor. Spritesmods tüm gününü bilgisayarın başında kodlar yazarak, debugging vb. İşleri yaparak geçiriyor. En büyük enstrümanı olan IBM Model M (aynı zamanda kendisini tanıyanlar bilir en efsanevi ve nostaljik mekanik klavyedir) modeli bir gün patlak verip SHIFT tuşu çalışmaz oluyor. O gün çalışmasına ara vermek zorunda kalan Spritesmods sonrası gün yeni bir klavye olarak Cherry MX Blue switch’iyle çevrede çatır çutur ses çıkaran Coolermaster Quickfire Rapid-I modelini satın alıyor.
 
Sonrası gün bürodaki arkadaşlarına heyecanla yeni klavyesini gösterirken arkadaşlarından biri şakayla karışık “Şuna baksana, 7 gün ve 24 saat klavyenin başındasın. Yeni klavyen yanar dönerli olmasına karşın hala o aletten yılan oynanamıyor olması beni hayal kırıklığına uğratıyor.” diyor. Önce gülüp geçinilen bu muhabbet sonra Spritesmods’un kafasında şimşekler çakmasına kapı aralıyor ve kolları sıvıyor:
 
 
Şayet klavyeniz üzerinden Snake oynama gibi bir hayaliniz varsa bu proje yolunuzu aydınlatan ışık olabilir. Kendim biraz inceledim lakin şu an için elimdeki elektronik ve kodlama bilgisiyle böyle bir aleti yapmam pek mümkün değil. Olur da niyetine girip “Ben bunu yaparım aga!” Diyen olursa şuradan nasıl yapılacağını anlatan 2 sayfalık kılavuza erişebilirsiniz.
 
Belki nostaljik belki işlevsellik. Bu tür projelerin daha önceki güzel günleri yaşayan herkes tarafından beğeniyle karşılayacağı net. Siz beğendiniz mi?