Kuzey ışıkları, sunduğu görsel şov ile gök yüzü meraklarının ilgisini çekiyor. Yeni bir araştırmada, kuzey ışıkları oluşumundaki olaylar teyit edildi.

Jeofizikçiler Kuzey ışıklarını inceledi

Tokyo Üniversitesi’ndeki jeofizikçiler kuzey ışıklarına kapı aralayan mekanizmaları gözlemledi ve oluşumları konusunda kuramları teyit etti. Kabul gören genel kurama göre muhteşem ışık şovu, Chrous dalgaları isimi verilen bir tür plazma dalgasıyla başlıyor. Manyetik yine yapılandırma, elektronların üst atmosfere yağmasına kapı aralayabiliyor. Güneş’ten Dünya’ya doğru olan bu dağılma kutuplarda yoğunlaşıyor. Elektronlar üst atmosfere yağarken renkli ışıklar oluşuyor. Bu yapıya “aurora ovali” deniliyor. Ancak bu dalgaların auroraları üretmek için yeterli enerjiye sahip olup olmadığı ile ilgili net bir bilgi yoktu.
 
Bu olguyu gözlemleyebilmek için araştırmacılar yeni bir sensör geliştirdi. Japonya Uzay Bulgu Ajansı tarafından başlatılan Geospace (ERG) enerjilendirme ve Işınım Araştırması’na kurulan sensör ile gözlem yapıldı. Araştırmacılar, titreşen elektron akışının aurora üretmek için yeterince yoğun olduğunu belirledi.