Antivirüs şirketi McAfee, Türkiye'de devlet müesseselerini hedef alan siber saldırının Kuzey Koreli hackerlar tarafından tertip ettiğini öne sürdü.

İşte Türkiye'ye siber saldırı düzenleyen ülke!

Türkiye, geçtiğimiz gün siber saldırı haberi ile çalkalanmıştı. Bu siber saldırıdan dolayı EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, POLNET, noter, şehir siteleri ve gov.tr uzantılı resmi sitelere uzun bir müddet erişilememişti. Yetkililer; sadece sorunun düzeldiğini açıklamış ancak sorunun neden kaynaklandığını belirtmemişti.
 
Bugün ise McAfee cephesinden ilginç bir haber geldi. McAfee, Türkiye'de yaşanan erişim sorununun siber saldırı yüzünden olduğunu ve siber saldırıyı Kuzey Kore'nin yaptığını öne sürdü.
 
McAfee'nin güvenlik raporuna göre; Kuzey Koreli hackerlar 2 - 3 Mart tarihlerinde hükümet destekli finansal kuruluşları hedef aldı. Normal şartlar altında bu tip saldırılarda ülkeleri hedef olarak göstermeyen McAfee, saldırıyı yapan grubun direkt Kuzey Kore ile bağlantısı olmasından dolayı isim koyduğunu belirtiyor.
 
 
Adobe Flash üzerindeki bir açıktan faydalanan hackerlar, Bankshot isimi verilen bir yazılım ile saldırı tertip etmiş. Müesseseler, Agreement.docx ismindeki Microsoft Word dosyasını açar açmaz saldırıya maruz kalmış.
 
Bu saldırının amacının kripto para olduğu söyleniyor. Saldırı sırasında Türkiye'deki kuruluşlardan ne kadar para çalındığı daha açıklamadı. Ancak hackerların, Türkiye'den yüklü miktarda para çaldığına net gözüyle bakılıyor.