Wi-Fi kontrollü cep fenerimden ne tür bir hassas data çalınabilir" Veyahut buzdolabımdan? Veyahut dijital resim çerçevemden? Veya akıllı televizyonumdan? Ocak ayında ortaya çıkan ve Intel, AMD ile ARM işlemcilerini etkilediği belirtilen güvenlik açıklarını mercek altına alan ESET Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Righard Zwienenberg, bu sualleri irdeledi. Zwienenberg, akıllı hane seyirci özelliği sayesinde hane ağındaki yabancıların belirleyebileceğini söyledi.

İnternetimi Kim Kullanıyor ?

Intel, AMD ve ARM işlemcilerini etkilediği belirtilen ve 3 Ocak 2018 tarihi itibarıyla dünya gündeminde yerini alan Spectre ve Meltdown açıkları, yeni soruların sorulmasını da beraberinde getiriyor. ESET Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Righard Zwienenberg’e göre özellikle ARM işlemcileri, hemen hemen herkesin sahip olduğu bir hayli internet bağlantılı IoT alette kullanılıyor: “ARM’ye göre onlar halihazırda bir trilyon (rakamla 1.000.000.000.000) aleti ‘müdafaa ediyorlar’. Ancak örnek olarak, ARM CPU'ların tümü bir saldırıdan etkilenmese, bu oran yüzde 0.1 bile olsa, hala etkilenen milyarlarca (rakamla 1.000.000.000) alet olduğu anlamına geliyor.“

Righard Zwienenberg, sorgulamalarını şöyle sürdürüyor: ”Peki Wi-Fi kontrollü cep fenerimden ne tür bir hassas data çalınabilir. Ya da buzdolabımdan? Ya da dijital resim çerçevemden? Veya akıllı televizyonumdan? Cevap kolay: Wi-Fi şifrenizi, fotoğraflarınızı, Netflix kullanıcı bilgilerinizi düşünün. Günümüzde insanların IoT aletlerinde depoladığı pek çok bilgi var. Ne yazık ki bu aletlere erişmenin de bir hayli yolu var.

Ağınızda kim var?

Hane ağınızda kaç adet intenet bağlantılı alet (IoT aleti) olduğunu biliyor musunuz? Muhtemelen bilmiyorsunuz. Hem de hanenizde var olduğunu bilmediğiniz kimi aletler dahi olabilir. Aktüel Akıllı Hane izleyici özelliğine sahip ESET Internet Security, ESET Smart Security Premium veya ESET Multi-Device Security ile ağınızdaki tüm ağ uyumlu aletleri belirleyebilir ve pek çok durumda bu aletlerin güvenlik açıklarını belirleyebilirsiniz. Ayrı olarak, bilinmeyen bir alet ağınıza bağlandığında sizi uyaracaktır.

IoT veya "akıllı" aletler problemli olsalar da, olmasalar da hayatımızın bir parçası olacaklar. Dolayısıyla bu aletler üzerindeki bilgileriniz konusunda hassasiyet göstermelisiniz.”