Hepimiz, belleğimizi arttırmanın mümkün olup olmadığını bir dönem düşünmüşüzdür. Bu merakımız neticeninde, hafıza işlevlerini arttırdığını iddia eden sinirsel implantlar karşımıza çıkmıştır. Ancak meseleye yeni bir yaklaşım olarak, cevaplamadan önce beyne kulak veren yeni bir alet karşımıza çıkıyor.

İnsan Hafızası %15 Arttırabilecek!

Cihazın gönüllü kullanıcılar tarafından tecrübe ettiğinde, unutulan sözcüklerin akla gelmesinde %15 oranında tesirli olduğu ortaya çıktı. Buluş, alzheimer hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıkları olanların hayat kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilecek düzeyde bir yeniliktir.
 
Pennsylvania Üniversitesi, cihazları araştırmacılar eşliğinde test2 etmek için 25 hastadan yararlandı. Araştırmacılar sürecin izlenmesini, gönüllülerin beyin içlerine ince sondalar yerleştirerek gerçilave ediştirdi. Bilim insanları, doğru noktaları tetikleyerek hastaların daha önceki bilgilerini gizlemesini ve yaşamlarına normal düzeyde devam etmelerini amaçladılar. Ancak sonuçlar her hasta için meblağlı değildi.
 
Araştırmacılar gözlenmekte olan her gönüllü için beynin ferdi modelini inceleyerek, bir grup sözcük listesini ezberlemelerini istediler.
 
Takip sürecinde, her gönüllünün bir kelimeyi nasıl ezberlediğini temel alarak, geri çağırma ihtimalinin düşük olduğu vakitleri saptadılar. Neticeninde ise beynin Lateral Tempral Korteks isimi verilen bölgesinin uyarılmasını sağladılar. Bu tetikleme kalp pili gibi çalışıyordu.
 
Katılımcılardan The New York Times’a konuşan David Mabrey “Testleri yapmaya çalıştığımı ve hatıran tadını çıkardığımı anımsıyorum, ancak açıkça söylemem gerekirse testlerin belleğimi nasıl etkilediğini bilmiyorum” diye konuştu.
 
Araştırma neticeninde yöntemin akıl hastalarına, bozulan hafıza yapısı için yardımcı olabileceği belirlemiştir. Gelecekte araştırmacılar, kapalı döngü yönteminin hafıza işleminin geri çağırma bölümünde nasıl çalıştığını araştırıp, ulaşılamayan yerleşmiş hafızalara yine irtibat kurma niyetindedirler.
 
Aletin şu an ihtiyaç duyulan yerlere erişmesi tehlikeli olacağından araştırmacılar, gönüllüleri rizikoya sokmak istememişler.
 
Çalışmalar neticeninde aletin akıl hastaları ve bir takım insanlar için yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırabileceği ve onlara birkaç sene daha iyi anımsama imkânı sağlayabileceği ortaya çıkmıştır.