Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli ONF (Open Networking Foundation) ile bir işbirliği anlaşması imza attı.

İlk 5G Testini Türkiye Yapacak

 
Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kurultayı’nde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 5G ve yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi için AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli ONF (Open Networking Foundation) ile bir işbirliği anlaşması imza attı.
 
Bu anlaşma ile ONF’nin geliştirdiği 5G ve yeni nesil iletişim teknolojileri dünyada ilk defa Türkiye’de test2 edilerek, hayata geçirilecek. Anlaşma dahilinde 5G kablosuz ağlar için çözüm sunan açık kaynaklı M-CORD altyapısı, Üniversal Hizmet Projesi dahilinde Türkiye’de yapılacak alan çalışması bulunuyor.
 
İmza töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bilişim 94 milyar TL’lik bir sektör büyüklüğüne sahip olunduğunu belirterek, “Türkiye’de genişbant taktiğini 2017 seneninde hayata geçirdik. Yapılan bu anlaşmada genişbant taktiğimizin bir parçası. Bu sayede güvenlik ve acil vaziyetlerde hizmetlerin geliştirilmesinde 5G teknolojileri kullanılacak ve Türkiye bu konuda öncü ülkeler arasında olacak. Karşılıklı yarara odaklanıyoruz” diye konuştu.