Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV’de katıldığı bir canlı yayında Blok Zinciri ve kripto paralar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kripto paralardan uzak durulması gerektiğini altını çizen Şimşek, yasal olmadıklarını söyledi.

Hükümetten Açıklama: Kripto Paralar Türkiye'de Yasal Değil

Kripto paralar, alt yapılarında bulunan Blok Zinciri teknolojisinin ufak bir parçası olarak hayatımıza girdi. Dünyanın çoğu yerinde legal mevzuatlarla tartışma yaratan kripto paraların değeri 2018’ın ilk haftalarında dibe sürüklenmiş ve çoğu yatırımcının kardan zarar etmelerine yol açmıştı. 
 
Bu düşüşün ardında ise başta Asya ülkeleri olmak üzere AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de de yapılan pek çok yasal düzenleme ve açıklamalar bulunuyordu. Hemen peşinden borsalar toparlandı ve kripto paralar bir nebze de olsa yükselişe geçti. Diğer taraftan kripto paralardan gelir ele geçirmek için tek geçerli yöntem yatırımcılık değil. İsteyen herkes, evine veyahut iş yerine kurduğu yüksek işlem gücüne sahip özel sistemlerle madencilik yapabiliyor. Bu işlemler neticeninde sistem sahiplerine belirli oranlarda kripto para kalıyor. Bu paralar da çeşitli borsalar aracılığıyla fiziksel para birimlerine dönüştürüyorlar.
 
Uzun süredir kripto paralar ile ilgili çalışmalar yaptığını bildiğimiz devlet yetkilileri, bir şekilde yasal mevzuat ve ya sistemin yararları ve zararları ile ilgili kafa yoruyorlar. Ekonomiden Mesul Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, çalışmalardaki son vaziyeti NTV’de katıldığı bir canlı yayında paylaştı.

“Kripto paralar Türkiye’de yasal değil”

Mehmet Şimşek sözlerine kripto paraların ülkemizde legal bir altyapısı bulunmadığını söyleyerek başladı. Hemen peşinden alt yapılarında bulunan Blok Zinciri teknolojisinin önemine değindi. Blok Zinciri konusunun kripto paralardan aslında çok değişik olduklarını belirten Şimşek, bu konuda ayrı bir çalışma birimi kurduklarını belirtti:
 
“Kripto paralara ait biz, en son Finansal İstikrar Komitesi toplantısında bu konuyu ele aldık, bir çalışma grubu oluşturduk, kripto para konusunu incelemeye aldık. Söz edilen bu para birimleri Türkiye'de yasal değil, yasal altyapısı yok. Para basmak devletin işi.”
 
"Çalışma grupları raporlarını bize getirecekler. Bitcoin ile ilgili ikazlarımızı vaktinde yaptık. Aman dikkat edelim diye, ben hala aynı fikirdeyim. Para basma mevzusu devletlerin işi. Kayıtsız değiliz, fakat kripto para konusu karışık bir konu. Türkiye olarak çok ayrıntılı bir şekilde bu konuyu çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.