2019’da piyasaya sürülmesi beklenen Harley Davidson’un yeni nesil elektrikli motoru, tüm motosiklet üreticilerinde aynı atılımı yapma hevesi uyandırdı.

Harley Davidson Yeni Nesil Elektrikli Motoruyla Karşınızda!

Tesla’nın arabalarla ve tırlarla başlattığı yeni dönem, Harley ile iki tekerli araçlara geçiyor. Evet, Amerikan efsanesi Harley’in içten yanmalı çelik pistonları, voltajdan güç alan elektrik motoruna dönüşüyor ve bir devir daha sonlanıyor. Şirketin CEO’su Matt Levatich, özel motosikletlerde elektrik teknolojisinin kullanımını yaygınlaştırmak için saldırgan tasarıları olduğunu söylüyor. 
 
Debriyaj ve vites olmayan Harley motorlarını, markanın sevdalıları nasıl karşılar bilinmez fakat firma ölümsüzlük için tıpkı otomobil üreticileri gibi sırtını elektrik enerjisine yaslıyor. 2014 seneninde geliştirilen ve Harley’in söz konusu akımını temsilen üretilen konsept motorun, yeni çıkacak uzun yol motorlarına esin vermesi tasarılanıyor.
 
 
Aynı şekilde motor üreticilerinin büyük çoğunluğu da mali krizlere doğru sürükleniyorlar. Üretim tesislerinden çıkan motor sayısı, satışlar azaldığı için gün geçtikçe düşüyor. Honda, Yamaha, Suzuki, Kawaki gibi firmaların e-motosiklet yatırımlarını arttırıp, Harley’in hemen peşinden kafileye katılması bekleniyor. 
 
Harley bu arada yeni nesil motorları için yeni sürücü kulüpleri de kurmak istiyor. Henüz bu grupların sonucu netleşmese de değişen motorlar, çelik pistonlarla haşır neşir olan o özgürlük ruhunu öldürmesine müsaade etmeyecek gibi görünüyor. 
 
Şu an için Honda, Kawasaki, BMW ve KTM gibi üreticilerin listesinde elektrikli bir model gözükilometreüyor. Ancak bu firmaların müşterilerinden gizlediği AR-GE çalışmalarını hızlandırması an sorunu. 
 
Nasıl Tesla elektrikli otomobil odaklı üretimle dev şirketlere efelenip pazarı ele geçirdiyse aynı vaziyet, iki tekerlekli araçlar için de geçerli olacak. Muhtemelen 2019 seneninde piyasaya sürülmesi beklenen yeni nesil Harley ile motor dünyası yeni kahramanlara kavuşacak.