Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, Gıda Hareketi Ambalajlı Su Raporu'nu 14. kez güncelledi. Hangi marka suyun ne kadar sağlıklı olduğunu raporu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Hangi Su Markası Daha Sağlıklı? Bakanlık Açıkladı

Sıhhat ve Gıda Güvenliği Hareketi, ilkini beş sene önce yayınlamış oldukları ‘Gıda Hareketi Ambalajlı Su Raporu’ 14. sefer güncelledi. Tüm su markalarının teferruatlı tahlillerini içeren rapor, kaynağın bulunduğu şehir, suda katiyen olmaması şart olan biyolojik, kimyevi, radyolojik değerler, suda kesinlikle olması beklenen mineral değerler ve suyun PH değerini göz önüne bulunduruyor.
 
Şirketler, yukarıda belirilen kriterlere göre su kaliteleri için puan alıyorlar. Bir şirket en yüksek 100 puan alabiliyorken en düşük puan -11.000 düzeylerine erişiyor. Pek çok kişi ve topluluğun raporlarını daha sık güncellemelerini istediğini belirten Sıhhat ve Gıda Güvenliği Hareketi, Türkiye'de su çözümleme verilerini toplamanın kolay olmadığını ifade ediyor.
 
 
Sıhhat Bakanlığı ve su firmalarının data ulaşımına müsaade etmediğini söyleyen Sıhhat ve Gıda Güvenliği Hareketi, kimi markaların verilerini kendilerine düzenli olarak gönderdiğini belirtirken, bazılarının ise ne kadar ısrar ederlerse etsinler veri göndermeme ile ilgili direttiklerini belirtiyor.
 
Sıhhat ve Gıda Güvenliği Hareketi, suların incelenmesi ve çözümlemesi ile konusunda hiçbir çalışmaları olmadığının ve aracılık yapmadıklarının altını çiziyor. Su numunesini alanın da, analizleri yapanın da Sıhhat Bakanlığı'nın şehirlerde bulunan alakalı birimleri olduğunu belirten Sıhhat ve Gıda Güvenliği Hareketi, kendilerinin sadece ele geçirilen raporları derleyerek tablolaştırdığını söylediler.
 
 
Bakanlığın yılda en az 2 kere kapsamı geniş bir analiz yapması ve kaynak sulara ilave eden kaçakları denetlemesi gerektiğini belirten Sıhhat ve Gıda Güvenliği Hareketi, ‘’Bürokrasi ve yurttaşların kendisine sorması gereken en temel meselenin cıva, siyanür, arsenik, alüminyum gibi toksik maddeler içeren ve buna karşın mineral dahi ihtiva etmeyen suları sırf ambalajlı diye içmek ister misiniz, çocuğunuza, gebe eşinize, hastanıza içirmek ister misiniz? Evet ise mesele yok. Hayır ise duyarlı olmaya mecburuz.’’ diye konuştu.
 
Sıhhat ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin 14. kez güncellenen Gıda Hareketi Ambalajlı Su Raporu hakkındaki açıklamalarına buraya tıklayarak erişebilir, ayrı olarak Gıda Hareketi Ambalajlı Su Raporu Tablosuna da buraya tıklayarak erişip inceleyebilirsiniz.