Google, Getty Images'in telif haklarını korumak için Google Görseller'de bazı değişikliklere gitme kararı aldı!

Google'dan Görsel Arama Güncelleme

Getty Images, Nisan 2016'da Avrupa Komisyonu önünde, Google'ın telif hakkıyla savunan resimlerin yüksek çözünürlüklü sürümlerini insanlara sunduğu iddiasıyla yakıntıçi olmuştu. Takriben iki sene sonra şikayet, arama devinin Google Görseller'de resimçıların fikri mülkiyet haklarını savunmaya yönelik farklık yapmasına kapı aralayacak gibi görünüyor.
 
Google ile Getty Images arasındaki anlaşmaya göre, arama devi 'Resmi görüntüle' tuşunu kaldıracak, böylece arama yapan kullanıcıların resmin tam çözünürlüklü hâline erişmesi zorlaşacak. Ayrı olarak Google, resim arama sonuçlarında lisans bilgisini daha bariz bir şekilde gösterecek. 'Resmi görüntüle' düğmesinin tüm sonuçlar için mi yoksa yalnızca Getty'nin görselleri için mi kaldırılacağı henüz belli değil.
 
Bunların yanında arama motoru sağlayıcısı ve stock resim şirketi, Getty'nin görüntülerini Google ürün ve hizmetleri genelinde kullanıma sunacak çok seneli bir lisans anlaşması imza attı.
 
Getty'nin arama sonuçlarında görsellerinin bulunması konusundaki tartışması netlikle alakanç; Google'ın crawler'ları zati yalnızca herkese açık olan görselleri keşfedip, sonuçlar arasında gösteriyor. Zati herkese açık olan görsellerin bulunmasının zorlaştırılmasını istemek mantıklı bir istek gibi gelmiyor. Google, 2016'da Getty'e Google Görseller sonuçlarından tamamiyle çıkma seçeneğini sunmuştu, fakat öyle görünüyor ki bu Getty için ideal bir çözüm değildi.