Google, reklamları tüm internete yerleştirmek için yapay zekâ kullanmayı planlıyor!

Google Reklamlarında Yapay Zeka Kullanacak!

Google'ın AdSense'i zati şu anda da epeyce otomatikleşmiş bir şekilde çalışıyor (baktığınız site içeriğine göre amaçlanıyorlar), fakat bu otomatik sistemi bir adım daha öteye gidecek. Arama firması, resmi olarak Auto Ads'ı başlattı. Auto Ads, makine öğrenme ile yalnızca göreceğiniz reklamlara karar vermekle kalmıyor, nasıl yerleştirileceğini de ayarlıyor. AI (yapay zekâ) teknolojisi, bir sayfa için ne kadar reklamın uygun olduğuna karar verip, bunu sayfada doğru yerlere yerleştirecek. Reklamcıların kontrolden vazgeçmeleri gerekiyor, fakat Google'ın söylediğine göre sonuçlardan hoşnut kalacaklar. Uzun bir beta testi neticeninde yayıncılar, gelirlerde %10 artış gördü.
 
Yalnız, AI'ya güvenmenin bir takım problemler oluşturabileceğine konusunda kaygılar de var. Beta testi yapanlar, sayfalarını öven reklamlardan yakıntı ettiler, bunun yanında düzmece reklamların da işine yarayabileceği kaygısı var. Bu yeni sistem, küçük reklam yayıncılarına daha geniş kitlelere erişme bahtı verebilecek olsa da, yersiz reklamların sitede yükselip, önemli bir yere yerleştirilme ihtimalini de ortaya çıkarıyor.
 
Gerçekten tıklamak isteyeceğiniz reklamları daha çok görme ihtimaliniz de var, fakat tabii Google, makine öğrenme teknolojisini doğru kararlar verecek şekilde geliştirebilirse.