Google'ın Pentagon ile olan ortaklığı çalışanlarından reaksiyon gördü!

Google ABD ile iş tutuyor!

Yeni bir sızıntıya göre, Google, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’yla drone yazılımları için ortaklık kurdu. Projenin kapsamının Google'ın drone çekimlerindeki nesneleri tanımlamak için kullandığı makine öğrenim kabiliyeti olduğu bildiriliyor.
 
Google’ın projeye katılımı gizliydi ancak bir sızıntı oldu. Proje, Project Maven olarak adlandırılıyor. Proje, 2017 Nisan ayında başladı. Project Maven konusunda yapılan bir medya toplantısında yapılan açıklamada, projenin toplanan milyonlarca saatlik videoyla baş etmeyi fakatçladığı belirtildi.
 
Medya açıklamanında Maven'in ilk odak noktasının özellikle Irak ve Suriye ile mücadelede, belirlemesi koşul olan nesnelerin belirlemesi olduğunu söylendi. Bazı Google çalışanlarıysa söz konusu durumdan hoşnut değil. Çünkü Google'ın silahlı güce kaynak sunmasını istemiyorlar.
 
Bir Google sözcüsüyse bu duruma şu yanıtı verdi: Teknoloji çözümleri sağlamak için devlet müesseseleriyle yıllardır çalışıyoruz. Söz konusu proje, veriler üzerinde nesne tanımada yardımcı olabilecek açık kaynaklı TensorFlow API'leri sağlamak için Savunma Bakanlığı ile ortak yürütülen bir kaptan proje. Bu teknoloji, insan incelemesi için görüntüleri işaretler ve sadece saldırgan olmayan kullanımlar içindir.