Google'ın web tarayıcısı Chrome'a nihayetinde reklam engelleme özelliği ilave etti. Artık kullanıcılar internetteki rahatsız edici reklamları tarayıcı üzerinden engelleyebilecekler.

Google  Chrome Rahatsız Edici Reklamları Engelliyor

 
Google, bugün itibarıyla Chrome web tarayıcısında entegre bir reklam engelleyicisini hizmete aldı. Google böylece internetteki "ısrarcı" reklamlarla mücadelesini resmi olarak başlattı.
 
Bunun hedefi ise, özellikle internette dolaşırken tüketici araştırması doğrultusunda 'Daha İyi Reklam Standartları'na sahip olmayan reklamları amaçlayıp engellemek.
 
Başka bir söylemle Google Chrome, reklam kontrolünü ele almış olacak. İnternetteki tüm reklamlar engellenmeyecek. Normal reklamlar hala yayınlanacak. Bu yüzden kullanışlı, internet siteleri para kazanmaya devam edecek. Ancak kullanıcıları rahatsız eden reklamlar yayınlanmayacak.
 
 
Masaüstü bilgisayarlar için, pop-up reklamlar, yapışkan reklamlar, otomatik olarak başlayan sesli video reklamlar ve geri sayımla kendilerini gösteren reklamlar bunlardan bazıları. Mobil aletler için de benzer düzenlemeler geçerli olacak.
 
Chrome reklamları engellediğinde, kullanıcıya reklam engelleme konusunu bildirecek ve engellemeyi devre dışı bırakmak için seçenek sunulacak..
 
Öte yandan kullanıcıların yoğun şekilde İsim-Block kullanması hem reklam verenleri, hem de reklam yayıncılarını kötü şekilde etkilemişti. Google da tabii ki biraz da olsa bundan etkilenmişti. Google bu hamleyle beraber hem kullanıcıları hem de yayıncıları düşünen bir davranış sergilemiş oluyor.