Google AI algoritması ile bir çok yeniliğe kolaylıkla ulaşıyor, şimdi ise bu algoritma bir çok kişinin sorunu olan, kalp rahatsızlıklarının erken teşhisi ve belki kolay tedavisi için bir aracı olabilir.

GOOGLE Kalp Hastalıklarının önüne geçiyor!

Tıbbi çalışmalar için akıllı ürünler geliştirme konusuna kendi adamış olan şirket Verily, bilim insanları ile birlikte yeni bir proje üzerinde çalışıyor: Kalp hastalığının rizikonunu, hastaların gözlerine bakarak değerlendiriyor.
 

Google AI sayesinde kalp krizine dur diyebiliriz!

Araştırmacılar, Nature mecmuasının Biyomedikal Mühendisliği‘nde yayınlanan bir yazıda (PDF), yöntemlerini şöyle anlattı: Bir Google AI algoritması, göz taramalarını değerlendirip ve makine öğrenmesi ile yaş, cinsiyet ve kan basıncı gibi kardiyovasküler riziko faktörlerini düşünebildi.
 
Bu vaziyet ilerideki vakitlerde, mevcut yöntemlerle kabaca aynı doğruluğa sahip bir kan testinden daha kolay ve potansiyel olarak daha hızlı çözümleme yapılmasına kapı aralayabilir.
 
Henüz muayenehane test2 için hazır olmayan sistem, ancak kardiyovasküler sıhhatin invazif olmayan değerlendirilmesi için güzel bir başlangıç olarak kayıtlara geçmiş ve gelecekte bir çok kalp rahatsızlığının erken teşhisinin önünü açmıştır.