Firefox için kritik güncelleme! Mozilla, Firefox kullanıcıları için kritik güncelleme yayınladı. Güvenlik açığı sebebiyle mağdur olmak istemiyorsanız elinizi çabuk tutun.

Firefox kullananlar: Acilen tarayıcınızı güncelleyin!

Yazılımda bulunan bir güvenlik zafiyeti, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızda müsaadesiz kod çalıştırmasına imkan sağlıyor. Mozilla tarafından sunulan güncelleme ile tarayıcının düzgün şekilde sandbox uygulanmayan arayüz kodundaki mesele düzeltiliyor. Yazılımın Google Chrome ile hiçbir alakası olmayan chrome isimli bileşeninin arayüz, menüler, araç çubukları ve başlık çubukları bu kod dahilinde etkileniyor. Web sayfası kodundan bu bileşenlerin tamamiyle yalıtılmamış olması ve sayfalarda potansiyel zarar veren yazılım vektörlerinin olabilmesi ihtimali rizikonun başlıca sebebi. Bileşenin chrome yerine sahip olması ironik bir vaziyet değil mi?
 
Mozilla mühendisi Johann Hoffman’ın keşfettiği açığın, geçtiğimiz sene Eylül ayında yayınlanan Firefox 56 sürümünden bu yana varolduğu ancak bundan istifade eden bir durumla karşılaşılmadığının altı çiziliyor. Neyse ki şirket potansiyel tehdidin önüne nihayetinde geçmiş.
 
Kritik güncellemeyi ister bu adresten ister otomatik güncelleme ile yüklemeniz mümkün.