Endonezya’da bulunan Sinabung Dağı, son 5 yıldır patlaması beklenen bir volkandı. Bölgede yaşayan insanlar beklenen olaydan kurtulabilmek için taşındılar. 19 Şubat’ta beklenen o patlama gerçekleşti ve görüntüler sosyal medyada yer almaya başladı.

Endonezya Yanardağ Patladı! (Video)

19 Şubat’ta son yıllar sık sık patlayacağına konusunda ikazlar yapılan Endonezya’daki Sinabung dağı patladı. Olayın hemen peşinden yoğun kül bulutları takriben olarak 8.000 metreye kadar yükseldi. Bölgedeki uçuşların güzergahları değiştirildi veya iptal edildiler.   
 
Kuzey Sumatra Adası’nda bulunan dağın takriben 27 kilometre uzağında bulunan Berestagi şehirinin sakinleri, olayı cep telefonu kameralarıyla kayıt altına aldılar. Aynı dağ 1881, 1912 ve 2010 senelerinde da patlamış ve bölgedeki halkın yaşadıkları yerleri ayrılmalarına kapı aralamıştı.
 
 

#february #19th #2018 #sinabung #sinabungmountain #gunungsinabung #sinabungerupsi

Agnes (@agnezdiann)'in paylaştığı bir gönderi (

)
 
Volkanik patlamalar, seyyaremizin abuhavanını ciddi derecede etkileyen olaylardır ve tarihsel süreçte yoğun yaşandıkları dönemlerde bilim insanları bu tesirlerin üzerine sağlam ispat eder öne sürdüler. Çalışmalar tropik kuşaktaki volkanların, kutuplara yakın enlemlerde bulunan diğer volkanlara göre abuhavaya daha çok tesir ettiğini ortaya koyuyor. 
 
 
 
Bu patlama, seyyaremizin üst atmosferine gönderilen volkanik materyal açısında yeterince büyük değildi. Ancak gene de şiddeti ve görüntüsüyle kısa süreli panik yaşattı. Sera gazından meydana gelen abuhava farklığının tesirleri, bir volkan patlamasıyla aylar içinde gerçilave edişebilir. 
 
 
Seyyaremizi yapay olarak küresel ısınmaya karşı savunmaya hazırlanan bilim insanları, güneş ışınlarını yansıtacak şekilde bir proje tasarlayarak üst atmosfere yapay malzemeler enjekte etmek istiyorlar. Bu malzemeler, güneş ışığını belirli oranlarda Dünya dışına yansıtacağından geçici bir iklim farklığı için önlem almak istiyorlar. Söz konusu deneyin pek çok eksik yanı ve kapı araladığı tartışmalar bulunuyor.