E-Devlet üzerinden miras sorgulama özelliği kullanıma açıldı!

E-devletten bir yenilik daha!

Türkiye.gov.tr, alt üst soy bilgisi sorgulamanın hemen peşinden bu hafta da kalıt sorgulama özelliğini hizmete açtı. Söz konusu özellik sayesinde kolaylıkla kalıtçılık vesikası alınabiliyor. Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğu altında olan kalıtçılık vesikasını almak için kalıt bırakan yurttaşın T.C. kimlik numarasını sisteme girmeniz yeterli.
 
 
Kalıt bırakan yurttaşın T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesinin hemen hemen peşinden UYAP'ta ihtiyaç duyulan sorgulama gerçilave ediştiriliyor. Sorgulama takriben 1 dakika sürüyor. Sorgulamanın hemen peşinden kalıtçılık vesikanız de alınabilir vaziyete geliyor. 
 
Bahsi geçen hizmetin devreye alınması üzerine açıklamada bulunan Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yetkili kişiler konuyla alakalı; Yargı birimlerinden alınan Kalıtçılık Vesikası Verilmesi talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren vaziyetler hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 senesi sonrası olan kişiler için Mirasçılık Dokümanı Verilmesi talebinin UYAP sisteminden yapılması zaruri hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki şarta uyan Kalıtçılık Vesikası Verilmesi ve Kalıtçılık Vesikasının İptal kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir. açıklamasını yaptılar. Sorgulamayı bu irtibattan kolaylıkla yapabilirsiniz : MİRAS SORGULAMA