E-devlet yeni uygulaması soyağacı çıktığı gün oluşan yoğun ilgi nedeniyle sistemlerin kirlenmesine sebep olmuş ve uygulamanın durdurulmasına karar verilmişti. Şimdi ise çözümü bulundu. İşte detayları

E-Devletten Soyağacı Uygulamasına Çözüm

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, aşırı yoğunluktan dolayı Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nı geçici olarak durdurdu. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner konu ile ilgili, ''Günlük kota açacağız. Yurttaş sabretsin. Anne - babalarıyla daha çok konuşsunlar'' diye konuştu.

Geçtiğimiz gün "Türkiye.gov.tr" üzerinden bir çok yurttaşlık işlerinin yürütüldüğü "e-devlet" sistemi üzerine ilave eden "Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması" oldukça yoğun öğrenci neden oldu. Açıldığı günün aynı gecesi saat 02.00'a kadar 200 binden fazla sorgulamanın sürdüğü bildirilirken, insanlar daha sakin olur diye 02.00-04.00 arasında sisteme daha da yüklendi.

Gece iki saatlik vakit diliminde de yalnızca 100 binin üzerinde sorgulama yapılması üzerine uygulama sabah 04.00 sularında askıya alındı. Habertürk Gazetesi'nden Fatmanur Boylu'ya konuşan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi.

Yurttaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla alakalı “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Bu hizmetin hali hazırda var olduğunu ve benzer talebi yurttaşların zati Nüfus Müdürlükleri'ne dilekçe alarak ve buluşma alarak erişebildiğini ifade eden Güner, "Yasaların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere erişmek mümkün.

Daha önce yurttaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu meseleleri çözmek istedik." diyerek bu sistemi neden oluşturduklarını aktardı.

Günlük kota şu an için oluşan aşırı talebi karşılamak için atılmış çok da yanlış olmayan bir adım. Ancak e-devlet sistemimizin bağlı olduğu serverların geliştirilmesi gerekiyor.

Şu an için yurttaşların çoğu e-devlet sistemini fazla kullanmadığı için mesele teşkil etmese de, bu gibi bir takım işlemler e-devlet dışında yapılamıyor.

Başka bir deyişle amaçlanan e-devlet sistemine geçmek için umuyoruz yetkililer bu olayı bir örnek olarak alır ve sistemi ihtiyaç duyulan şekilde geliştirirler diye umut ediyoruz.