Geçtiğimiz gün E-Devlet uygulamasında hizmete sunulan yeni işlem vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördü. Ancak bu uygulama sonra askıya alındı. İşte detaylar:

E-Devlet Soyağacı sorgulama hizmetini askıya alındı!

Soyayağacı sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet kapısında yeni bir hizmet devreye sokuldu. Artık Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığı altında Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesi getirildi. Kullanıcılar buradan çıkartacakları vesika ile ailelerine ait tüm soyağacını kolayca görüntüleyebilecekler.
 

Soyağacı sorgulama hizmeti bir süreliğine askıya alındı!

Geçtiğimiz gün E-Devlet kapısında hizmete sunulan yeni işlem yurttaşlarımızdan büyük alaka gördü. Herkesin merakla erişmeye çalıştığı sistem ise bu yoğunluğa dayanamadı.
 
Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığı altında yer alan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesi uzun bir süredir görevini yerine getiremezken yaşanan yoğunluk sebebiyle E-Devlet kapısı da randımanlı çalışamaz hale geldi ve soyayağacı sorgulama dışında işi olan yurttaşlarda ne yazık ki işlerini yerine getiremedi.
 
Özellikle geçtiğimiz akşam saatlerinde büyük bir yoğunluğun olmasından ötürü sistem tümüyle kilitlendi. Bu vaziyetin neticesinde ise E-Devlet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sayfası “Yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır.” ikazıyla bir süreliğine askıya alındı.
 
 

Soyağacı sorgulama ne vakit aktifleşecek?

Kısa süre içerisinde ülkemizde en çok arananlar arasına giren E-Devlet kapısının yeni işlemi, Google üzerinde 5 milyondan fazla aratıldı. Yapılan açıklamaya göreyse ilk gün yalnızca 1 saat içerisinde 33 bin vesika üretildi.
 
Yaşanan yoğunluk hasebiyle hizmet veremeyen Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesinin ne vakit tekrar hizmete gireceği ile ilgili bir açıklama ne yazık ki bulunmuyor. Ancak sistem üzerindeki teknik meselelerin giderilmesinin hemen peşinden hızlı bir şekilde tekrar hizmete girmesi bekleniyor.